PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomorskie: 76 mln zł na rewitalizację m.in. w Malborku i Kwidzynie

  • PAP/JS    18 grudnia 2017 - 20:09
Pomorskie: 76 mln zł na rewitalizację m.in. w Malborku i Kwidzynie
W Malborku zagospodarowane mają być podwórka i przestrzenie zielone, w śródmieściu ma powstać ścieżka historyczna, a w starej wieży ciśnień - placówka wsparcia dziennego oraz punkt pracy streetworkerów. (fot. pixabay.com)

Ponad 51 mln zł dofinansowania z UE na rewitalizację otrzymają samorządy Malborka, Starogardu Gdańskiego, Czarnego, Kwidzyna, Gniewu, Miastka i Nowego Stawu. Na działania związane z odnową infrastruktury i pomoc mieszkańcom planują wydać łącznie ponad 76 mln zł.
• Marszałek powiedział, że remontowane będą zabytkowe budynki publiczne i komunalne budynki mieszkalne.

• W zakresie działań o charakterze społecznym i integracyjnym mają powstać centra wsparcia rodziny oraz placówki wsparcia dziennego.

W Gdańsku marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i wicemarszałek Wiesław Byczkowski oraz przedstawiciele samorządów Malborka, Starogardu Gdańskiego, Czarnego, Kwidzyna, Gniewu, Miastka i Nowego Stawu podpisali umowy o dofinansowaniu projektów rewitalizacyjnych z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Miasta znalazły się w grupie 15 pomorskich miast, które otrzymają dofinansowanie na odnowienie infrastruktury i działania na rzecz społeczności lokalnej. Łączna wysokość dofinansowania w ramach RPO dla wszystkich miast to ponad 153 mln zł, a całkowity koszt realizowanych projektów rewitalizacyjnych to 251 mln zł.

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk podkreślił podczas podpisania umów, że "rewitalizacja to wielki projekt nie tylko infrastrukturalny, ale również społeczny". "Działania rewitalizacyjne przyczyniają się do rozwoju społecznego i gospodarczego naszych małych, pomorskich ojczyzn oraz znacząco poprawiają warunki życia" - przekonywał.

Marszałek powiedział, że remontowane będą zabytkowe budynki publiczne i komunalne budynki mieszkalne. W zakresie działań o charakterze społecznym i integracyjnym mają powstać centra wsparcia rodziny oraz placówki wsparcia dziennego. "W tych instytucjach pracownicy socjalni, pedagodzy, psychologowie i nauczyciele będą pomagać dzieciom z ubogich rodzin w nauce. Przewidziana jest też szeroka oferta edukacyjna i artystyczna" - tłumaczył marszałek. Zakłada się, że wsparcie otrzymają też seniorzy, dla których mają być organizowane np. zajęcia sportowe i kursy komputerowe.

W Malborku zagospodarowane mają być podwórka i przestrzenie zielone, w śródmieściu ma powstać ścieżka historyczna, a w starej wieży ciśnień - placówka wsparcia dziennego oraz punkt pracy streetworkerów.

W Czarnem całkowicie ma być przebudowany plac Wolności. Zakłada się też utworzenie centrum wsparcia rodziny i dziecka.

Kwidzyn także wzbogaci się o placówkę wsparcia dziennego, gdzie realizowane będą projekty indywidualnego wsparcia dla dzieci i młodzieży. W dwóch parkach uporządkowana zostanie zieleń i zamontowane będzie nowe oświetlenie.

W Gniewie wybudowany zostanie taras widokowy i centrum wsparcia rodziny. Niektóre ulice na terenie śródmieścia będą miały nową nawierzchnię i oświetlenie.

W Miastku rozbudowany zostanie system miejskiego monitoringu. Wyremontowane zostaną również budynki, w których powstanie centrum usług społecznych.

Także śródmieście Starogardu Gdańskiego zostanie odnowione, m.in. ma powstać nowy deptak.

W Nowym Stawie odnowiony ma być park nad rzeką Świętą, a wiele ulic ma być wyremontowanych.

Struk przypomniał, że jeszcze w tym tygodniu podpisane będą następne umowy na rewitalizacje w kolejnych pomorskich miasteczkach - w Kościerzynie, Debrznie, Chojnicach, Czersku i Skarszewach. Unijne dofinansowanie na rewitalizacje otrzymały też: Słupsk, Lębork i Ustka.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.