PARTNER PORTALU
  • BGK

Rewitalizacja wymaga nie tylko pieniędzy, ale przede wszystkim pomysłu

  • Piotr Toborek    16 maja 2018 - 11:47
Rewitalizacja wymaga nie tylko pieniędzy, ale przede wszystkim pomysłu
Rewitalizacja wymaga pomysłu, bo efekt produktu rewitalizacyjnego nie jest tak oczywisty jak w przypadku postawienia nowego obiektu (fot.pixabay.com)

Można zainwestować setki milionów złotych w rewitalizację i ponieść porażkę, bo na takie działanie trzeba mieć dobry pomysł.
- Rewitalizacja to jedno wielkie wyzwanie, a już szczególnie ostatnio, kiedy koszty robót wzrosły o 40-50 czy nawet 100 procent. Na to nie byliśmy przygotowani. Chociaż dodam, że przecież 90 procent środków na rewitalizację otrzymujemy z Unii Europejskiej – mówi Adam Pustelnik dyrektora Biura Obsługi Inwestora i Współpracy z Zagranicą w Urzędzie Miasta w Łodzi.

Pustelnik podkreśla także, że rewitalizacja wymaga pomysłu, bo efekt produktu rewitalizacyjnego nie jest tak oczywisty jak w przypadku postawienia nowego obiektu.

- Bez tego wpompowanie nawet setek milionów złotych przez inwestora prywatnego może się okazać przegraną. Jak dodaje musi być to "story", które zapewni opłacalność ekonomiczną. Bo rewitalizacja jest droższa niż budowa nowych obiektów i ryzyko poniesienia porażki komercyjnej jest znacznie większe – mówi Pustelnik.

Czytaj też: Rewitalizacja nie powinna skupiać się tylko na wielkich miastach

Pustelnik dodaje, że znalezienie pomysłu na zrewitalizowane tereny także po stronie publicznej nie jest łatwe.

- Bo ile można zbudować przedszkoli czy szkół? – pyta. - Do tego pamiętajmy, że np. życie w zrewitalizowanych nieruchomościach staje się droższe i okazuje się, że dotychczasowi mieszkańcy uciekają z takiego miejsca. Samo wydanie pieniędzy nie rozwiązuje żadnych problemów - dodaje.

Artykuł powstał podczas sesji "Rewitalizacja w Polsce", która odbyła się na Europejskim Kongresie Gospodarczym.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.