PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk. Dziennikarze sprawdzą system zliczający głosy w Budżecie Obywatelskim

  • KDS    22 grudnia 2017 - 14:30
Gdańsk. Dziennikarze sprawdzą system zliczający głosy w Budżecie Obywatelskim
Błędy w systemie wyłapali aktywiści z Rowerowej Metropolii (fot. Shutterstock.com)

Między 15 a 21 stycznia 2018 roku część mieszkańców Gdańska ponownie zagłosuje na wybrane projekty w Budżecie Obywatelskim. Tak zwane "dogłosowanie" to pokłosie afery, jaka miała miejsce przy zliczaniu głosów. Najpierw system sprawdzą dziennikarze.
Zamieszanie wokół gdańskiego budżetu obywatelskiego to efekt działań aktywistów z Rowerowej Metropolii. Wyłapali oni nieprawidłowości przy zliczaniu głosów oddanych na projekty budżetu obywatelskiego 2018. Brakować miało ponad 11 tysięcy głosów gdańszczan. 

Na początku miasto zapewniało, że nie mogło dojść do pomyłki. Jednak ostatecznie do błędu przyznała się firma Implyweb z Olsztyna, która odpowiadała za zliczanie głosów. Miasto zapowiedziało, że pozwie ją o odszkodowanie. 

Nim w drugiej odsłonie głosowania wezmą udział mieszkańcy, samorządowcy chcę przetestować system elektroniczny wraz z przedstawicielami mediów. System jest przygotowany przez firmę Asseco Data Systems S.A, z którą miasto współpracowało we wcześniejszych edycjach budżetu obywatelskiego.

- Testowanie będzie polegało na przeprowadzeniu próbnego głosowania w sposób odzwierciedlający dodatkowe głosowanie. W systemie wgrana będzie fikcyjna lista 1000 osób, które wcześniej "zagłosowały". Każda osoba testująca otrzyma dane 10 osób, których częściowe głosowanie będzie wgrane w systemie i w dniach 28-29 grudnia będzie można oddać punkty w taki sposób, w jaki będą głosować mieszkańcy w styczniu - wyjaśniają przedstawiciele magistratu. 

Testowanie będzie możliwe w terminie od 28 grudnia od godz. 8 do 29 grudnia do godz. 20. Zainteresowani przeprowadzą głosowanie na własnym sprzęcie komputerowym. Natomiast główne "dogłosowanie" zaplanowano między 15 a 21 stycznia 2018. Weźmie w nim udział ponad 15 tysięcy osób. Są to osoby, które w pierwszym głosowaniu nie wykorzystały pełnej puli swoich sześciu punktów - świadomie lub przez błąd systemu.

Poza poprawnością zliczania głosów, urzędnicy chcą sprawdzić też przejrzystość treści komunikatów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.