Niezwykły wpis Elżbiety Radwan o Katowicach, Robercie Biedroniu i... Andrzeju Dudzie

Europejski Kongres Gospodarczy zdynamizował dyskusję o przyszłości samorządów. Czy zdynamizuje rozmowy o roli kobiet w samorządzie, polityce i biznesie? Tego oczekują kobiety, które wzięły w nim udział - twierdzi Elżbieta Radwan, burmistrz Wołomina. I dodaje, że dzięki wizycie w Katowicach miała okazję podszepnąć Andrzejowi Derze, prezydenckiemu ministrowi pomysł organizacji spotkania z samorządowcami u prezydenta Andrzeja Dudy.
Niezwykły wpis Elżbiety Radwan o Katowicach, Robercie Biedroniu i... Andrzeju Dudzie
Dla Elżbiety Radwan wizyta w Katowicach była pełna wrażeń. Odebrała nagrodę dla Samorządowca Roku i wzięła udział w dwóch panelach dyskusyjnych, w jednym planowo, w drugim nie. Udało jej się także spotkać z Andrzejem Derą, prezydenckim ministrem, co - jak twierdzi - poskutkowało spotkaniem u Andrzeja Dudy (fot.:TT Elźbiety Radwan)

• Jeszcze dwadzieścia–trzydzieści lat temu nikt nie myślał, że kobiety będą u steru władzy – na swoim blogu napisała Elżbieta Radwan, burmistrz Wołomina.

• W zamieszczonym wpisie odnosi się do sytuacji, jaka miała miejsce na IX Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. 

• Zaapelowała też do prezydenta Andrzeja Dudy, by podczas zapowiedzianego na 23 maja spotkania z samorządowcami, w gronie rozmówców nie zabrakło kobiet.

Elżbieta Radwan była gościem IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który w maju odbył się w Katowicach, wzięła udział w dwóch panelach dyskusyjnych (o demografii i przyszłości samorządu). Teraz na swoim blogu podzieliła się wrażeniami z wizyty w stolicy Śląskiego oraz ponownie zwróciła uwagę na rolę kobiet w samorządach i polityce. Inspiracją dla tych działań była sytuacja, jaka miała miejsce podczas EEC 2017. Tuż przed startem dyskusji o przyszłości samorządu w Polsce prezydent Słupska Robert Biedroń zwrócił uwagę, że wszyscy paneliści to mężczyźni. Zareagował na to Rafał Kerger, redaktor naczelny PortalSamorzadowy.pl i zaprosił do debaty właśnie burmistrz Wołomina, która w Katowicach odebrała nagrodę dla Samorządowca Roku 2016 i siedziała w pierwszym rzędzie na widowni. Robert Biedroń ustąpił Elżbiecie Radwan miejsca i sam przesiadł się na dostawione krzesło. 

- Organizatorzy stanęli na wysokości zadania i rozmawialiśmy w komplecie. To zdarzenie pozwoliło zwrócić uwagę mediów i opinii publicznej na fakt, że udział kobiet w różnych gremiach władz samorządowych nadal jest znacznie poniżej 50 procent. Widać to na wszystkich szczeblach samorządu. Również 23-osobowa wołomińska rada miejska ma tylko jedną radną! Dla równowagi w pięcioosobowym kierownictwie gminy mamy cztery kobiety – zauważa w swoim wpisie.

Podkreśla także, że choć liczba kobiet wzrasta w administracji publicznej i samorządowej, różnice są wciąż bardzo mocno widoczne w większości instytucji, gdzie funkcje kierownicze i reprezentacyjne piastują mężczyźni. Jej zdaniem sytuacja poprawiła się po ostatnich wyborach samorządowych, kiedy to wśród prezydentów polskich miast pojawiło się więcej kobiet. - Co ważne, wszystkie miały męskich poprzedników – zaznacza. Wylicza jednak też, że tylko jedna kobieta pełni dziś funkcję marszałka województwa, a dwie są prezydentami miast wojewódzkich.

- Jeszcze dwadzieścia–trzydzieści lat temu nikt nie myślał, że kobiety będą u steru władzy. Kobiety chcą nie tylko być żonami i matkami, ale też wpływać na rzeczywistość swojej Ojczyzny i lokalnych społeczności. Dobrze, że to właśnie podczas Kongresu w Katowicach ta kwestia została unaoczniona i wywołana, bo warto o niej dyskutować i zastanawiać się, dlaczego tak jest – pisze Radwan.

W jej ocenie „kobiecy” kierunek zmian może przynieść dużo dobrego. - Kobiety większą uwagę zwracają na sprawy społeczne, politykę prorodzinną. Świat idzie naprzód, formalne równouprawnienie jest faktem, ale płeć piękna nadal bywa postrzegana jako słabsza i wrażliwsza. Muszę przyznać, że praca szefa miasta czy gminy tylko pozornie jest łatwa i prestiżowa, w istocie wiąże się z dużymi wyrzeczeniami, nierzadko potężnym stresem i całkowitym brakiem czasu wolnego, ale my kobiety na tych stanowiskach dajemy radę! – nie ukrywa swoich emocji.

Podczas EKG Elżbieta Radwan odebrała również nagrodę Samorządowca Roku 2016.

– Traktuję ją przede wszystkim jako wyróżnienie dla Wołomina, ale też jako symboliczne docenienie roli kobiet w samorządach – pisze w swoim wystąpieniu.

W trakcie uroczystej gali 11 maja Elżbieta Radwan miała także okazję poprzez ministra Andrzeja Derę zaapelować do prezydenta Andrzeja Dudy o zorganizowanie spotkania z samorządowcami.

- I chociaż minister Dera jeszcze w piątek nie dawał temu pomysłowi większych szans, to w poniedziałek Kancelaria Prezydenta wystosowała zaproszenie m.in. do ogólnopolskich organizacji samorządowych, w tym Związku Miast Polskich, by w formule gabinetowego spotkania dyskusyjnego porozmawiać o bieżących kwestiach związanych z samorządem terytorialnym - pisze Radwan.

Spotkanie zaplanowano na 23 maja.

Teraz burmistrz Radwan przypomina prezydentowi Dudzie, że na spotkaniu nie powinno zabraknąć kobiet samorządowców. - W mojej opinii kobiety wprowadzają pewną łagodność, a czasem nawet opamiętanie wśród męskiej części świata polityki – kończy swój wpis.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (6)ZOBACZ WSZYSTKIE

Gratuluję Pani i serdecznie zapraszam na IX kongres Kobiet do Poznania. Pragniemy kontynuować tam rozmowę o MIEŚCIE RÓWNYCH SZANS, rozpoczętą na V Kongresie Ruchów Miejskich na Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim (19-21.05.) - z tego, co czytam nie może tam Pani zabraknąć.

Małgorzata Tkacz-Janik, 2017-05-23 21:52:12 odpowiedz

Do hmmm: Czepiaj się programu a nie wzrostu człowieka bo to jest dyskryminacja , pomyśl trochę zanim powtórzysz komusza mantrę

ona, 2017-05-22 09:48:04 odpowiedz

SzybkoPiS zapytał o zgodę Najniższego Przywódcę ?

hmmm, 2017-05-18 11:22:36 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE