PARTNER PORTALU
 • BGK

Studium dla Gdańska uchwalone. Plaża na Stogach niezagrożona

 • Aneta Kaczmarek    23 kwietnia 2018 - 15:40
Studium dla Gdańska uchwalone. Plaża na Stogach niezagrożona
Studium określa kierunki rozwoju Gdańska/ fot. Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl

Podczas dzisiejszych obrad Rada Miasta Gdańska uchwaliła Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta. Przegłosowano również uchwałę w sprawie przystąpienia do zmiany części studium dotyczącej wydm, plaży oraz lasu na Stogach.
 • Aż trzy lata trwały prace nad nowym studium zagospodarowania przestrzennego miasta Gdańsk. Powstała specjalna rada, o opinię pytano mieszkańców.
 • W uchwalonym dokumencie przewiduje się, że w ciągu najbliższych 30 lat liczba ludności Gdańska (zapewniającego wysoką jakość życia serca metropolii) może wzrosnąć do 500 tys.
 • W opracowaniu zmodyfikowano dotychczasowe podejście do przestrzeni publicznych, które mają być atrakcyjne, estetyczne, przyjazne, wyposażone w usługi.

Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gdańska to istotny dla całego miasta dokument, który wyznacza kierunki jego rozwoju w perspektywie najbliższych 30 lat. Od zapisów zawartych w studium zależy, czy w mieście znajdzie się miejsce na nowe parki, osiedla mieszkaniowe, czy zostanie zachowana rezerwa pod drogi i linie tramwajowe, czy będzie możliwy rozwój uczelni i wzrost liczby miejsc pracy.

Poprzednie studium zostało uchwalone w 2007 roku. Prace nad nowym dokumentem trwały trzy lata. W proces jego powstawania od początku byli włączani mieszkańcy. Brali udział w warsztatach, dniach otwartych, seminariach.

Podczas różnego rodzaju spotkań projektanci przedstawiali koncepcje rozwoju Gdańska, a mieszkańcy i pozostali interesariusze - swoje oczekiwania. Jeszcze zanim nastąpiło formalne przystąpienie do sporządzenia dokumentu, została powołana Rada Studium - interdyscyplinarny zespół ekspertów oraz przedstawicieli kluczowych partnerów społecznych. Zadaniem rady było wsparcie zespołu autorskiego studium w zakresie merytorycznym oraz podczas dialogu społecznego.

 - Razem z mieszkańcami i Radą Studium staraliśmy się znaleźć rozwiązania, które pogodzą indywidualne interesy z dobrem wspólnym. To niełatwe zadanie, ponieważ użytkownicy przestrzeni publicznej mają różne oczekiwania, często sprzeczne i rozmijające się z interesem ogólnomiejskim - mówi Edyta Damszel-Turek, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska.

 Liczba różnego rodzaju spotkań informacyjnych i konsultacyjnych sięgnęła stu. Wzięło w nich udział prawie trzy tysiące osób. Wpłynęło blisko tysiąc wniosków, z czego ponad 60 proc. uwzględniono. Projekt studium został udostępniony do publicznego wglądu od 23 października do 21 listopada 2017 r.

Nadzwyczajna LII sesja Rady Miasta Gdańska

Na wniosek prezydenta Miasta Gdańska oraz Radnych Klubu Platformy Obywatelskiej, odbyła się dzisiaj również nadzwyczajna sesja Rady Miasta, podczas której przegłosowano uchwałę w sprawie przystąpienia do zmiany części studium dotyczącej dwóch terenów na Stogach: ok. 10 ha wydm i plaży (tereny Skarbu Państwa) oraz ok. 40 ha lasu (tereny gminne). Zmiana ma dotyczyć przeznaczenia tych terenów z funkcji przemysłowo-portowo-składowej na utrzymanie funkcji plaży, wydm i lasu.

Przypomnijmy, że przeznaczenie na funkcje przemysłowo-portowo-składowe nastąpiło na wniosek złożony przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk, który dotyczył znacznie większego obszaru (ok. 460 ha). Miasto przychyliło się do tego postulatu jedynie w nieznacznej części. Zmiana spotkała się z protestem mieszkańców, który uwidocznił się już po zakończeniu prac nad Studium.

Wprowadzenie jakichkolwiek zmian w dokumencie na tym etapie wiązałoby się z koniecznością powtórzenia przewidywanych prawem procedur i tym samym odsunięciem o wiele miesięcy głosowania RMG nad jego przyjęciem. Studium jest ważnym dokumentem dla całego miasta i jego mieszkańców (uwzględniono około 600 wniosków).

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.