PARTNER PORTALU
  • BGK

Cała Polska z zakazem palenia węglem? Piotr Woźny w "Rządowej ławie"

  • Adam Sierak    10 maja 2018 - 06:00
Cała Polska z zakazem palenia węglem? Piotr Woźny w "Rządowej ławie"
- Nie ma jednej bazy, w której widniałyby piece używane do ogrzewania np. domów. Przez to nie wiemy, co nas truje – mówi Piotr Woźny (fot. Shutterstock)

W Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii nie ukrywają, że samorządowe uchwały antysmogowe są dla nich coraz częściej drogowskazem w walce o lepsze powietrze w całym kraju. I choć każde województwo czy miasto ma swoją odrębną specyfikę, to – jak przyznaje w najnowszym odcinku "Rządowej ławy" minister Piotr Woźny - ciężko nie brać niektórych regulacji pod uwagę.
- Tam, gdzie z przyczyn środowiskowych, z przyczyn ukształtowania terenu takie zakazy trzeba wprowadzać, to powinny być wprowadzane. Natomiast tego, że w Krakowie został taki zakaz wprowadzony, nie możemy traktować jako dowodu na to, że w całej Polsce należy zastosować bezwzględny zakaz korzystania z paliw stałych – tonuje doradca Premiera ds. czystego powietrza.

Piotr Woźny w rozmowie dla "Rządowej ławy" zapowiedział, że już wkrótce samorządy otrzymają nowe narzędzia w walce ze smogiem.

- Nie ma jednej bazy, w której widniałyby piece używane do ogrzewania np. domów. Przez to nie wiemy, co nas truje – mówi Woźny.

Legislacyjne absurdy uchwał antysmogowych

Ministerstwo dostaje coraz częściej informacje, że lokalnie uchwalone przepisy nijak mają się do realiów, a w wielu przypadkach w ogóle nie mogą być wyegzekowane.

- Według mnie uchwały antysmogowe to była taka reakcja obronna samorządów. Dość chaotyczna w niektórych przypadkach – tłumaczy minister od smogu.

W programie także o tym kogo i jak zmusić do obowiązkowego przyłączenia do sieci ciepłowniczej, o jakości paliw stałych oraz dość zdecydowanej deklaracji Piotra Woźnego na temat tego, jak będzie wyglądała Polska za 9 lat.

O problemie smogu i technologiach wykorzystywanych do walki o czyste powietrze będziemy rozmawiali podczas X Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Zarejestruj się już dziś.

Zobacz też poprzednie odcinki "Rządowej ławy" z udziałem m.in. Artura Sobonia, wiceministra inwestycji i rozwoju oraz Jadwigi Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • Andi, 2018-05-10 16:51:58

    Ciekawe czy będzie też całkowity zakaz palenia węglem dla elektrociepłowni i innych zakładów rządowych czy to tylko kolejny sposób na nękanie obywateli