PARTNER PORTALU
  • BGK

Które miasto w Polsce najbardziej ekologiczne?

  • JS    23 lutego 2018 - 23:04
Które miasto w Polsce najbardziej ekologiczne?
Poznań zapunktował m.in. dużą ilością zieleni w mieście (fot. poznan.pl)

Poznań znalazł się na 1. miejscu przed Warszawą i Gdańskiem w niezależnym rankingu ekomiast przeprowadzonym przez dziennikarzy "Gazety Wyborczej".
Tworząc ranking dziennikarze badali m.in. to, ile procent budżetu miasta przeznaczają na transport i zieleń, ile w nich jest parków i skwerów i jak wygląda segregacja odpadów. Pod lupę wzięli też politykę rowerową, w tym m.in. liczbę stacji roweru miejskiego oraz poziom zanieczyszczeń i programy związane z ograniczaniem smogu.

Dane, na których opierali się twórcy zestawienia, pochodziły z GUS, budżetów miast i raportów inspekcji ochrony środowiska. Informacje dotyczące dróg rowerowych pochodziły z serwisu wRower.pl, a te dotyczące budżetu obywatelskiego - ze strony Budzetyobywatelskie.pl. Dodatkowe punkty przyznawane były za liczbę mieszkańców, którzy popierają ograniczenie ruchu w centrum.

W każdej z kategorii można było zdobyć od zera do maksymalnie do trzech punktów. Wynik Poznania jest bardzo równy: w żadnej z rubryk miasto nie dostało zera, najczęściej powtarzającym się wynikiem były 2 punkty.

- Cieszy mnie ta pozycja - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. - W zestawieniach prezentujących twarde dane Poznań zajmuje dobre pozycje i coraz częściej wygrywa z porównaniach z innymi miastami.

Za Poznaniem w rankingu uplasowały się Warszawa i Gdańsk. Kolejne miejsca zajęły: Wrocław, Lublin, Łódź, Szczecin, Bydgoszcz i Katowice.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Mirko, 2018-02-26 09:22:41

    Warszawa na drugim miejscu? Wybiórcza znów sobie urządza kpiny...