PARTNER PORTALU
 • BGK

Miasta zamknięte dla pojazdów spalinowych. Wjadą tylko elektryczne

 • Newseria.pl/AT    14 maja 2018 - 12:00
Miasta zamknięte dla pojazdów spalinowych. Wjadą tylko elektryczne
Elektryczne samochody przyszłością komunikacji (fot. Shutterstock)

Elektryczne pojazdy są przyszłością komunikacji. Obecnie, istnieje szereg udogodnień, które stymulują rozwój osobistych pojazdów elektrycznych m.in. dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Warszawę można już przejechać bez pokonywania żadnego krawężnika, co pozwala nie schodzić z pojazdu. Rozwój gwarantuje też ekologia. Większość centrów miast będzie wkrótce zamknięta dla pojazdów spalinowych, a pojazdy elektryczne będą jedynym środkiem lokomocji.
 • Bez wątpienia w przyszłości będziemy się przemieszczać różnego rodzaju pojazdami, które będą napędzane elektrycznie – mówi Bogusław Foszmanowicz, właściciel firmy BMF produkującej pojazdy Velex.
 • Poza elektrycznymi samochodami, na rynek trafiają również indywidualne środki lokomocji, takie jak segway, deskorolki czy hulajnogi.
 • Barierą ich rozwoju w Polsce są m.in. przestarzałe przepisy ruchu drogowego.
 • Na przejście procesu legislacyjnego czeka nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym, która definiuje urządzenie transportu osobistego. Obecnie pojazdy typu segway dostarczane są głównie do firm.
 • Doskonale sprawdzają się jako środek lokomocji osób zatrudnionych w halach produkcyjnych, galeriach handlowych czy lotniskach, ale mogłyby również znacząco wspomóc w codziennym funkcjonowaniu osoby niepełnosprawne.

Na rynek trafia coraz więcej elektrycznych pojazdów. To już nie tylko samochody i skutery elektryczne, ale cała gama osobistych urządzeń transportujących. Kupić można już elektryczną deskorolkę, rower, hoverboarda (dwukołowy segway bez rączki) czy Walkcar – elektryczną deskorolkę przypominającą 13-calowego laptopa. Prekursorem osobistych pojazdów elektrycznych był Segway – samopoziomujący, dwuśladowy pojazd, służący do przemieszczenia się jednej osoby na stojąco. Ten innowacyjny pojazd nie przyjął się jednak na rynku.

– Bez wątpienia w przyszłości będziemy się przemieszczać różnego rodzaju pojazdami, które będą napędzane elektrycznie. Początkiem koncepcji przemieszczania się osobistego były pojazdy typu segway. Niestety plan nie osiągnął sukcesu, segway nie rozwinął się tak jak to było zaplanowane. Miał on zrewolucjonizować indywidualne poruszanie się, ale efekt nie został osiągnięty z kilku powodów. Jednym z nich była bariera cenowa, innym było to, że nie mieliśmy dróg, które są przystosowane do poruszania się tego typu pojazdami – mówi Bogusław Foszmanowicz, właściciel firmy BMF, produkującej pojazdy Velex.

Obecnie istnieje szereg udogodnień, które stymulują rozwój osobistych pojazdów elektrycznych m.in. dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Warszawę można już przejechać bez pokonywania żadnego krawężnika, co pozwala nie schodzić z pojazdu. Rozwój gwarantuje też ekologia. Większość centrów miast będzie wkrótce zamknięta dla pojazdów spalinowych, a pojazdy elektryczne będą jedynym środkiem lokomocji.

Barierą pozostają przestarzałe przepisy. W świetle prawa niejasna staje się sytuacja dotycząca użytkowania na drogach publicznych nie tylko klasycznych segwayów czy deskorolek elektrycznych, ale nawet hulajnóg czy zwykłych deskorolek lub łyżworolek.

Czytaj też: Elektromobilność. Samorządy mają kupić elektryczne pojazdy

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • rżną głupa ?, 2018-05-16 10:02:41

  Na razie napiszcie na normalnym poziomie europejskim, projekt ustawy o zmianie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym UD 126, bo praktycznie nigdzie nie można dojechać, ok. 35 % obszaru naszego kraju jest pozbawiona jakiegokolwiek transportu zbiorowego, PKS-y zlikwidowały ok. 50% połączeń, powsta...ło "zjawisko przymusowego posiadania samochodu" itd. - a wg. projektu UD 126, miałoby być jeszcze gorzej.  rozwiń
 • ANNA, 2018-05-14 18:01:04

  Bardzo dziękuję, znakomite pomysły młodych, pięknych i bogatych. 65 lat temu jeżdziłam hulejnogą, teraz nawet na piechotę nie zajdę daleko. Na elektryczny samochód juz nigdy nie będzie mnie stać. Pozostaje wam eutanazja takich jak ja. Rzeczywiście odkrywcy.