PARTNER PORTALU
  • BGK

Parki miejskie. Blisko 90 proc. Polaków zadowolonych z ich jakości

  • KDS    27 kwietnia 2018 - 17:08
Parki miejskie. Blisko 90 proc. Polaków zadowolonych z ich jakości
Idealny park? Wystarczy, że będzie zadbany o każdej porze roku. Tylko tyle i aż tyle. (fot.pixabay.com)

Aż 87 proc. z nas przyznaje, że lubi spędzać czas w parkach. Samorządy szczególnie cieszy fakt, że taka sama część jest zadowolona ze stanu ich utrzymania.
  • Wyniki badania „W rytmie natury” wskazują, że samorządy mają powody do zadowolenia. Blisko 90 proc. ankietowanych pozytywnie wypowiedziało się na temat parków miejskich. 
  • Idealny park? Wystarczy, że będzie zadbany o każdej porze roku. Tylko tyle i aż tyle. 
  • Badanie jest elementem ogólnopolskiej kampanii, która ma zwrócić uwagę Polaków na możliwości spędzania wolnego czasu w parkach oraz poprawę kondycji tych terenów i zaangażowanie danych społeczności do działań na rzecz miejsc dla nich ważnych.

Ankieterzy IBRIS na zlecenie Husqvarny zapytali m.in. czy jesteśmy zadowoleni z poziomu utrzymania parków miejskich. Pozytywną opinię w tym zakresie wyraziło więcej niż ośmiu na dziesięciu badanych - 80,5 proc. Przy czym znacznie częściej są to wskazania raczej dobre (61,9 proc.) niż zdecydowane (18,6 proc.). Odmienne spojrzenie na wygląd polskich parków deklaruje niespełna 15 proc. respondentów.

Co ciekawe, kobiety lepiej niż mężczyźni oceniają stan utrzymania parków w ich miejscu zamieszkania (89,4 proc. vs 71,4 proc.). Mężczyźni pod tym względem są dużo bardziej krytyczni. Negatywną odpowiedź zaznaczyło 20,6 proc. z nich. Kobiet zaledwie 8,5 proc.  

Plusy i minusy parków miejskich 

To, co najbardziej doceniamy w parkach miejskich i co skłania nas do spędzenia w nich czasu, to możliwość spacerowania (52 proc.) oraz kontakt z przyrodą (50,6 proc.). Na potrzebę odprężenia i relaksu wskazało 46,5 proc.. Możliwość spędzenia czasu z rodziną lub znajomymi jest ważna dla 42,9 proc.. Korzystny wpływ na poprawę nastroju wskazało 42,6 proc., ciszę i spokój 42 proc. oraz czystą i zadbaną przestrzeń 40,5 proc.. Z kolei najrzadziej, do przebywania w parkach miejskich zachęca poczucie bezpieczeństwa (18,3 proc.) oraz chęć nawiązania nowych kontaktów (12,2 proc.). 

Tym, co w sposób szczególny zniechęca do odwiedzania miejskich terenów zieleni to odchody zwierząt (55,9 proc.).To także brak dbałości o zieleń i zanieczyszczenie przestrzeni (40,9 proc.). Badani zwrócili uwagę również na braki w małej architekturze – brak ławek, toalet czy koszy na śmieci (24,5 proc.). Nie lubią też zatłoczonych miejsc (23,9 proc.). Dla blisko 19 proc. badanych duża odległość od domu lub pracy powoduje brak ich obecności w parkach. Prawie 18 proc. twierdzi, że miejskie zieleńce nie są miejscem, w którym mogą się zrelaksować czy odprężyć. Najmniejsze znaczenie, w opinii respondentów ma większa infrastruktura. Brak restauracji czy fontanny zniechęca niespełna 9 proc. respondentów do odwiedzania parków.

Ściąga dla samorządów

Husqvarna zapytała też o to, jak powinien wyglądać park idealny. Odpowiedź wydaje się bardzo prosta, wystarczy, że będzie zadbany przez 4 pory roku. 62,8 proc. badanych stwierdziło, że teren powinien być czysty, a trawniki i roślinność poddawane systematycznym zabiegom pielęgnacyjnym.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.