PARTNER PORTALU
  • BGK

Rowery dla dzieci za przejechane kilometry

  • PAP/AT    27 marca 2018 - 07:31
Rowery dla dzieci za przejechane kilometry
Za każdy 1 mln km, które wykręcą rowerzyści, fundacja Arka przekaże ufundowany przez sponsorów rower wybranej przez samorząd organizacji lub instytucji (fot.pixabay.com)

Ekolodzy z bielskiej fundacji "Arka" rozpoczęli ogólnopolską akcję "Rower pomaga", zachęcającą Polaków, by przesiedli się z samochodów na bicykle, ograniczając tym samym emisję CO2. Za przejechane kilometry sponsorzy przekażą domom dziecka jednoślady.
"W tym roku zaprosiliśmy do akcji największe polskie miasta, by rywalizowały o tytuł rowerowej stolicy. Rękawice podjęły praktycznie wszystkie ośrodki wojewódzkie. Za każdy 1 mln km, które wykręcą tamtejsi rowerzyści, Arka przekaże ufundowany przez sponsorów rower wybranej przez samorząd organizacji lub instytucji. Dla każdego miasta mamy trzy jednoślady. Rowerowa stolica zostanie uhonorowana dodatkowo dizajnerskim bicyklem w kolorze złotym" - zapowiedział prezes fundacji Arka Wojciech Owczarz.

Szansę na rowery będą miały także mniejsze ośrodki. W drugim etapie akcji liderzy, którzy przejadą więcej kilometrów niż 3 mln, niezbędne do trzymania trzech rowerów, mogą "nadwyżkę" przekazać innym gminom, aby w każdej z nich dzieci mogły otrzymać jednoślad.

Rowerzyści mogą wpisywać przejechane kilometry na stronie www.rowerpomaga.pl lub w aplikacji Endomondo. Pierwsi już się zarejestrowali. Wspólnie "wykręcili" blisko 3,8 tys. km. Rywalizacja potrwa do późnej jesieni.

Jak podkreślił Owczarz, akcja łączy tematykę społeczną z ekologiczną. Rowerzyści, po wpisaniu kilometrów, dzięki kalkulatorowi dowiedzą się, o ile ograniczyli emisje CO2 w porównaniu z tym, gdyby tę samą odległość pokonali samochodem.

"Arka" organizuje akcję po raz czwarty. W pierwszej Polacy "wykręcili" ponad 120 tys. km, a dzieci otrzymały 24 rowery. Kolejne odsłony przynosiły coraz lepsze wyniki. "Zeszłoroczna okazała się dużym sukcesem. Zarejestrowało się ponad 27 tys. uczestników, którzy przejechali ponad 5 mln km. Do dzieci z ośrodków wychowawczych i świetlic środowiskowych trafiło ponad 80 rowerów" - powiedział Wojciech Owczarz.

Lider "Arki" szacuje, że przejechanie 1 mln km rowerem ogranicza emisję CO2 o ok. 250 ton. "Ten przelicznik stosuje Europejska Unia Cyklistów. Zawiera nie tylko emisję CO2 przez samochód, ale też cały cykl jego produkcji oraz budowę dróg i infrastruktury" - wyjaśnił.

Fundacja ekologiczna "Arka" istnieje od 2005 r. Skupia się przede wszystkim na edukacji ekologicznej w dziedzinie gospodarki odpadami i dbałości o klimat.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Fun, 2018-03-27 09:44:11

    Ja jak jeżdżę rowerem to mocno oddycham. Czy to oznacza, że więcej emituję CO2? Czy trzeba to zwalczać? Czy nie będę miał zakazu wjazdu do centrum? Co będzie jak kupię rower i mi zabronią wjeżdżać?