PARTNER PORTALU
 • BGK

W Sopocie dopłacą więcej do wymiany pieca?

 • JS    8 lutego 2018 - 23:29
W Sopocie dopłacą więcej do wymiany pieca?
W kurorcie od 1997 r. prowadzony jest program dopłat do wymiany pieców węglowych na ogrzewanie ekologiczne. (fot. pixabay.com)

Prezydent Sopotu wystąpił do Rady Miasta z projektem uchwały zmieniającej dopłatę, którą można otrzymać od gminy za wymianę pieca opalanego węglem na ogrzewanie bardziej ekologiczne.
Największy udział ogrzewania piecowego – węglowego w Sopocie jest w lokalach mieszkalnych w budynkach wielolokalowych. Piece węglowe znajdują się zarówno w lokalach własnościowych, jak i komunalnych.

Dotychczasowa kwota dotacji dla własnościowych lokali mieszkalnych w budynku wielolokalowym wynosiła 2500 zł, bez względu na poniesione koszty i moc instalowanego pieca.

Dotąd prowadzone przez Gminę Miasta Sopotu programy udzielania dotacji na zmianę sposobu ogrzewania z węglowego na proekologiczne wykazały, że głównym problemem mieszkańców są wysokie koszty modernizacji instalacji i zakupu urządzeń grzewczych. W celu zwiększenia motywacji właścicieli tych lokali, prezydent zaproponował zmiany w zasadach dofinansowania – zwiększenie do 40 proc. kosztów całkowitych wymiany systemu grzewczego. Kwota ta jednak nie może być większa niż 5000 zł.

Uchwała została skierowana do Biura Rady. W przyszłym tygodniu zajmie się nią Komisja Inżynierii, by uchwała mogła być procedowana na najbliższej sesji Rady Miasta, która odbędzie się 19 lutego. 

Gmina pomaga przy wymianie pieca również mieszkańcom lokali komunalnych. Zarządzeniem prezydenta stawka czynszu została obniżona o 50 proc., jeżeli najemca komunalny przeprowadzi na własny koszt modernizację ogrzewania w okresie od 1 kwietnia 2017. Obniżka czynszu obowiązuje nie dłużej niż do 31 grudnia 2023 roku (we wcześniejszym zarządzeniu obniżenie stawki czynszu obowiązywało jedynie 3 lata, teraz 6!). Od 1 kwietnia 2017 roku siedem gospodarstw domowych skorzystało z tej formy wsparcia.

Zmiany te są wprowadzane, by większe dotacje bądź przyznane ulgi zachęciły mieszkańców do wymiany ogrzewania na proekologiczne, co przełoży się na jeszcze lepszą jakość powietrza w Sopocie.

W kurorcie od 1997 r. prowadzony jest program dopłat do wymiany pieców węglowych na ogrzewanie ekologiczne. Wysokość udzielonych z budżetu Gminy Miasta Sopotu dotacji na likwidację węglowych źródeł ciepła wyniosła łącznie ponad 420 tys. zł.

Od 2014 r. Gmina w imieniu mieszkańców występuje z wnioskiem do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku w ramach konkursu „Czyste Powietrze Sopotu” i otrzymuje dotacje na wymianę pieców węglowych na ekologiczne. Od 2014 r. zlikwidowanych zostało 60 źródeł ciepła na paliwo stałe w ramach tego konkursu, a pozyskane przez Gminę środki finansowe przekroczyły 115 tys. zł.

Od 1 stycznia 2018 r. sopocka Straż Miejska przeprowadziła 11 kontroli w mieszkaniach – czym palone jest w piecach. W trzech przypadkach interwencja zakończyła się nałożeniem mandatu karnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.