PARTNER PORTALU
  • BGK

In vitro w Gdańsku. Pierwsze dzieci jeszcze tego lata

  • KDS    5 kwietnia 2018 - 20:18
In vitro w Gdańsku. Pierwsze dzieci jeszcze tego lata
Jeszcze tego lata na świat powinny przyjść pierwsze dzieci, które urodzą się dzięki wsparciu miejskiego programu (fot. Shutterstock.com)

Już około 50 par skorzystało z miejskiego programu prokreacyjnego w Gdańsku. Wszystko wskazuje na to, że jeszcze tego lata dzięki niemu na świat przyjdą pierwsi mali mieszkańcy. Wkrótce odbędą się konkursy na realizację zadań związanych z kolejnymi elementami programu - modułem edukacyjnym i modułem wsparcia psychologicznego.
  • W czwartek (5.04) samorząd Gdańska podsumował pierwsze wyniki miejskiego programu wparcia prokreacji mieszkańców. 
  • - Mam nadzieję, że jeszcze tego lata powitamy na świecie pierwsze gdańszczanki i gdańszczan, którzy narodzą się dzięki wsparciu z programu - zdradza Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej.
  • W Gdańsku program wsparcia prokreacji zakłada nie tylko pomoc finansową przy zabiegu in vitro, ale także organizację wsparcia psychologicznego czy zajęcia edukacyjne dla młodzieży. 

Program wsparcia prokreacji mieszkańców Gdańska składa się z trzech modułów - edukacyjnego, psychologicznego oraz medycznego. Ten ostatni okazał się sporym sukcesem. W jego ramach miasto dopłaca do procedur medycznych in vitro bezpłodnym parom. Maksymalnie para będzie mogła skorzystać z trzech takich prób. 

- Mam nadzieję, że jeszcze tego lata powitamy na świecie pierwsze gdańszczanki i gdańszczan, którzy narodzą się dzięki miejskiemu programowi wsparcia prokreacji. Już w 2017 roku, czyli w ciągu dwóch miesięcy działania programu, pierwsze pary mogły wspólnie przeżywać ciąże. Zresztą z tygodnia na tydzień jest ich więcej – już około 50. Możemy potwierdzić, że program przynosi rewelacyjne rezultaty - podkreśla Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej.

Czytaj więcej: Łódź. Milion złotych na in vitro

Miasto podkreśla, że zainteresowanie udziałem w programie i uzyskaniem wsparcia w staraniach o potomstwo jest cały czas ogromne. Codziennie miasto i kliniki, realizujące program, dostają kilkanaście zapytań w tej sprawie, choć nie wszystkie pary, które się zgłaszają, są na etapie umożliwiającym kwalifikację.

- Ok. 50 proc. przewidzianych na bieżący rok kalendarzowy programów leczenia jest w trakcie realizacji lub zostało zakończonych. Pozostałe cykle są już zaplanowane na kolejne miesiące dla zakwalifikowanych par. Dysponujemy jeszcze ostatnimi miejscami, dlatego - jeśli pacjenci planują rozpoczęcie terapii w najbliższym czasie, zachęcamy do jak najszybszego zgłaszania się. Zapisujemy także już pary na listę osób zainteresowanych leczeniem w 2019 roku - informuje miasto.

Na 10 kwietnia zaplanowano ogłoszenie konkursu na realizację poradnictwa i terapii psychologicznej.

- Tego typu wsparcie jest skierowane do par, które obawiają się niepowodzeń i z niepowodzeniami prokreacyjnymi, będących w ciąży oraz w okresie połogu, osób chorych onkologicznie - w związku z procedurą zabezpieczenia materiału genetycznego - mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.