PARTNER PORTALU
  • BGK

Podwyżki dla rezydentów wywołały lawinę żądań. Kto i z czego zapłaci?

  • RR    20 lutego 2018 - 11:29
Podwyżki dla rezydentów wywołały lawinę żądań. Kto i z czego zapłaci?
Podwyżki dla lekarzy rezydentów są jak kula śnieżna, która z każdym dniem powiększa się o nowe żądania płacowe kolejnych grup pracowników. (Fot. Shutterstock.com)

- Podwyżki dla lekarzy rezydentów są jak kula śnieżna, która z każdym dniem powiększa się o nowe żądania płacowe kolejnych grup pracowników - mówi Bogdan Dyjuk, odpowiedzialny w Podlaskim Urzędzie Marszałkowskim za służbę zdrowia. Żeby je spełnić, samorząd zdecydował się poręczyć kredyty dla podległych mu szpitali (na 11 mln zł). W przeciwnym razie przestaną funkcjonować.
Problem w tym, że nie wiadomo, skąd miałyby pochodzić pieniądze na podwyżki zapowiedziane w porozumieniu z 8 lutego z rezydentami. Wskazuje na to m.in. prof. Stanisława Golinowska z Instytutu Zdrowia Publicznego UJ oraz byli ministrowie zdrowia - Bartosz Arłukowicz i Marek Balicki. Zwracają uwagę, że nie jest ono jeszcze aktem prawnym umożliwiającym uruchomienie wypłat.

O ile rezydentury opłacane są z budżetu państwa (szpital z własnych środków płaci im jedynie za dyżury) i wiadomo, kto jest płatnikiem, o tyle przypadku lekarzy specjalistów wydatki na płace pokrywane są przez szpital z budżetu na leczenie. Zatem podwyżki dla specjalistów to sprawa lecznic, które dodatkowych pieniędzy nie mają, a już muszą płacić.

[...]

Więcej na portalu RynekZdrowia.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Prof. Glass, 2018-02-20 14:49:34

    Jak to skąd? Z kieszeni pacjentów! Przestańmy się w końcu okłamywać! Ludzie chorzy i tak biorą kredyty, pożyczają od rodziny, żeby wyzdrowieć! Wprowadźmy zryczałtowane opłatę: za wizytę u lekarza I kontaktu - np. 10 zł, za podstawowe badania: 20 zł, za USG - 25 zł, zdjęcia rtg - 15 zł itp. Zbierzemy... pieniądze na badania specjalistyczne, które są teraz w większości niedoszacowane! To takie proste, ale trzeba mieć odwagę skończyć z fikcją  rozwiń