PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańscy radni za przekazaniem terenu Westerplatte Muzeum Gdańska

  • PAP/JS    23 kwietnia 2018 - 18:27
Gdańscy radni za przekazaniem terenu Westerplatte Muzeum Gdańska
Westerplatte (fot. pixabay.com)

Gdańscy radni zdecydowali, że chcą przekazania terenu Westerplatte Muzeum Gdańska. Ma ono przygotować koncepcję zagospodarowania pola bitwy z września 1939 r. O ten sam teren, w takim samym celu, zabiegało Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
  • W myśl podjętych przez radnych w poniedziałek (23 kwietnia) decyzji, zagospodarowaniem półwyspu ma zająć się finansowane przez samorząd Muzeum Gdańska.
  • Z chęcią przejęcia (a opcjonalnie zakupu za 2 mln zł) Westerplatte i urządzenia na jego terenie plenerowej placówki muzealnej kilka dni temu wystąpiło też do samorządu państwowe Muzeum II Wojny Światowej (MIIWŚ).
  • Radni PiS przekonywali w czasie sesji, że powierzenie terenu tej drugiej placówce będzie korzystniejsze, bo - ich zdaniem, jest ona lepiej przygotowana do zagospodarowania pola bitwy.

Uchwała zobowiązująca prezydenta Gdańska do przekazania w formie darowizny należącego do miasta terenu Westerplatte miejskiej placówce - Muzeum Gdańska, poddana została pod głosowanie na poniedziałkowej sesji Rady Miasta Gdańska.

Za jej przyjęciem głosowało 22 radnych związanych z PO, przeciwni byli radni reprezentujący w samorządzie PiS. Tego samego dnia rada podjęła też decyzję o przystąpieniu do zmiany planu zagospodarowania Westerplatte: dotychczasowy plan uniemożliwia wprowadzenie na terenie półwyspu jakiejkolwiek zabudowy, także tej koniecznej do urządzenia tutaj plenerowej placówki muzealnej.

Obie decyzje - o zmianie planu oraz przekazaniu przez miasto w zarządzanie Muzeum Gdańska terenu byłej Wojskowej Składnicy Tranzytowej, były konsekwencją przyjętego wcześniej na poniedziałkowej sesji apelu dotyczącego zorganizowania w Gdańsku w 2019 r. ogólnonarodowych obchodów wybuchu II wojny światowej. Radni zobowiązali w nim prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza do wystąpienia do prezydenta Andrzeja Dudy o objęcie tych uroczystości honorowym patronatem.

W apelu znalazło się też wezwanie prezydenta Gdańska do "rozpoczęcia prac przygotowawczych do zagospodarowania Pomnika Historii Pole Bitwy na Westerplatte w celu możliwie szerokiego odtworzenia jego walorów historycznych i przystosowania do wymagań współczesnego muzealnictwa".

W myśl podjętych przez radnych w poniedziałek (23 kwietnia) decyzji, zagospodarowaniem półwyspu ma zająć się finansowane przez samorząd Muzeum Gdańska. Z chęcią przejęcia (a opcjonalnie zakupu za 2 mln zł) Westerplatte i urządzenia na jego terenie plenerowej placówki muzealnej kilka dni temu wystąpiło też do samorządu państwowe Muzeum II Wojny Światowej (MIIWŚ).

Radni PiS przekonywali w czasie sesji, że powierzenie terenu tej drugiej placówce będzie korzystniejsze, bo - ich zdaniem, jest ona lepiej przygotowana do zagospodarowania pola bitwy. Radny Jaromir Falandysz podkreślał, że MIIWŚ prowadzi już badania archeologiczne na terenie Westerplatte i - dzięki temu, posiada liczne zabytki związane m.in. z prowadzonymi tu walkami. Radny zaznaczał, że MIIWŚ ma też bogate archiwum i wsparcie finansowe z ministerstwa kultury. Zaapelował, by przełożyć głosowanie w tej sprawie, aby jeszcze raz "spokojnie, merytorycznie zastanowić się" nad sprawą.

Inny radny PiS - Kazimierz Koralewski podkreślał, że przekazanie terenu Westerplatte państwowej instytucji pozwoli samorządowi zaoszczędzić bardzo duże środki, jakie pochłonie zagospodarowanie półwyspu. "Z budżetu miasta trzeba będzie finansować projekt, który powinien być finansowany z budżetu państwa" - zaznaczył Koralewski. "Nie widzę przeszkód, aby państwo brało finansowo udział w tym projekcie" - odpowiedział na ten argument przewodniczący Rady Miasta Bogdan Oleszek.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.