PARTNER PORTALU
 • BGK

Gmina Linia dostanie dary od mieszkańców Gorzyc. Trafią do osób poszkodowanych w nawałnicach

 • PAP/MN    11 września 2017 - 11:00
Gmina Linia dostanie dary od mieszkańców Gorzyc. Trafią do osób poszkodowanych w nawałnicach
Nawałnice wyrządziły szczególne szkody na Pomorzu, w Wielkopolsce i woj. kujawsko-pomorskim. (fot. kujawsko-pomorskie.pl)

Wyprawki szkolne dla uczniów, środki czystości, piły, siekiery oraz materiały budowlane trafią do gminy Linia w woj. pomorskim, która ucierpiała w wyniku sierpniowych nawałnic.
• Konwój z darami wyruszy z Gorzyc w poniedziałek (11 września) po południu.

• W wyniku nawałnicy poszkodowanych zostało też ok. 120 mieszkańców.

• Dary zebrali mieszkańcy gminy Gorzyce na Podkarpaciu.

Jak podkreśliła Monika Zając z gminy Gorzyce, mieszkańcy gminy dobrze wiedzą, co znaczy stracić wszystko przez żywioł. Przypomniała, że dwa razy, w 2001 r. i w 2010 r., gmina doświadczyła potężnych powodzi. "Wówczas pomagali nam ludzie z całej Polski i dali nadzieję. Dziś tę nadzieję chcemy nieść dla Pomorza" - dodała.

Konwój z darami wyruszy z Gorzyc w poniedziałek po południu. Pomoc, jaka popłynie z gminy, szacowana jest wstępnie na kwotę ok. 80 tys. zł. Jak zaznaczyła Zając, do akcji chętnie włączyli się mieszkańcy, szkoły, ochotnicza straż pożarna, koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia wędkarskie, firmy - w tym transportowe i produkujące cegły. W darach zostaną przekazane wyprawki szkolne dla uczniów, środki czystości, piły, siekiery, łańcuchy, kaski, wycinarki oraz cegły.

Czytaj też: Do końca września podsumowanie działań po sierpniowych nawałnicach

Dodatkowo przewóz cegieł zaoferowały firmy transportowe działające na terenie gminy. Środki czystości i wyprawki przewiozą cztery jednostki ochotniczych straży pożarnych z Gorzyc, Sokolnik, Trześni i Furman.

Jak przypomniał wójt gminy Gorzyce Leszek Surdy, samorząd we współpracy z władzami Gdańska pod koniec sierpnia oddelegował do opieki nad dziećmi nauczycielki z terenu gminy.

"Opiekowały się one dziećmi pochodzącymi z rodzin, które ucierpiały w wyniku nawałnicy, dla których przedstawiciele Gdańska zorganizowały letni wypoczynek. Poprosiliśmy również władze Gdańska o rozpoznanie potrzeb gmin, które ucierpiały w wyniku huraganu. W ten sposób nawiązaliśmy kontakt z kaszubską gminą Linia" - dodał.

Huragan, który przeszedł w pierwszej połowie sierpnia przez Pomorze, zniszczył 140 hektarów lasów, zajmujących 30 proc. ogólnej powierzchni gminy Linia. Według wójt gminy Bogusławy Engelbrecht, porządkowanie lasów i usuwanie kikutów drzew zajmie ponad pół roku.

Czytaj też: Samorządy przekazały 10 mln zł poszkodowanym w nawałnicy

W wyniku nawałnicy poszkodowanych zostało też ok. 120 mieszkańców. Największe szkody huragan wyrządził w gospodarstwach domowych. Do odbudowy zakwalifikowano cztery domy i 16 budynków gospodarczych, w tym dwa do odbudowy całkowitej. Budynków uszkodzonych w mniejszym i większym stopniu na terenie gminy jest 30.

Dachu nad głową nie mają obecnie cztery rodziny - i to oni w szczególności potrzebują pomocy, by z remontem zdążyć przed zimą.

Ogromne straty liczone w milionach złotych są również w infrastrukturze. Część dróg gminnych i powiatowych jeszcze nie jest przejezdna. Wiele z nich wymaga całkowitego remontu ze względu na ulewne deszcze i powalone drzewa.

Dary z Gorzyc mają zostać oficjalnie przekazane przedstawicielom gminy Linia we wtorek.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • Mieszkaniec , 2017-09-14 19:33:46

  Do Mieszkaniec Gminy Linia: A pod jaki adres wysłać tą listę dla niezadowolonego mieszkańca?
 • Mieszkaniec , 2017-09-13 07:06:31

  Do Mieszkaniec Gminy Linia:
 • Pogorzelcy, 2017-09-13 00:02:08

  Dziękujemy za zaangażowanie Pani Wójt