PARTNER PORTALU
  • BGK

Laureaci konkursu „Lider Dostępności“. Wśród nich Łódzka Kolej Aglomeracyjna oraz Skanska

  • MIW    10 maja 2018 - 11:03
Laureaci konkursu „Lider Dostępności“. Wśród nich Łódzka Kolej Aglomeracyjna oraz Skanska
Laureaci trzeciej edycji Konkursu Architektoniczno-Urbanistycznego „Lider Dostępności”. (fot. Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji)

Grupa Skanska, Łódzka Kolej Aglomeracyjna, Green2Day, Centrum Handlowe Posnania, Gdański Teatr Szekspirowski, Europeum, EC1 Łódź, Skanska Residential Development Poland oraz prof. Marek Wysocki. To nagrodzeni w trzeciej edycji Konkursu Architektoniczno-Urbanistycznego „Lider Dostępności”.
  • "Lider Dostępności” to konkurs mający na celu promowanie idei przestrzeni bez barier.
  • Konkurs organizowany jest przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który 9 maja w Pałacu Prezydenckim wręczył statuetki laureatom.
  • W konkursie zostają nagrodzone miejsca i budowle, przy projektowaniu lub modernizacji których uwzględniono potrzeby wszystkich użytkowników oraz najlepsze rozwiązania urbanistyczne i architektoniczne w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Od samego początku honorowym patronem Konkursu jest Prezydent RP. Zwracając się do tegorocznych laureatów i gości gali, Andrzej Duda zaznaczył, że dostępność to tak naprawdę kwestia dotycząca wszystkich, ponieważ wszyscy na różnych etapach życia będą jej potrzebować – zarówno osoba starsza, rodzic z dzieckiem, ale także kontuzjowany sportowiec czy pasażer metra spieszący się do pracy. Wszystkim więc powinno zależeć na tym, by polskie przestrzenie i budynki były w pełni dostępne.

- Jeżeli państwo jest nowoczesne i cywilizowane, tych barier jest jak najmniej – powiedział prezydent Duda.

Czytaj: NIK sprawdzi dostępność przestrzeni publicznej dla starszych i niepełnosprawnych

Kapituła trzeciej edycji Konkursu przyznała Grand Prix, 7 nagród oraz 4 wyróżnienia. 9 maja podczas uroczystej gali w Pałacu Prezydenckim nagrodzono Liderów Dostępności w kategoriach:

GRAND PRIX: Grupa Skanska
Architekt/urbanista: Marek Wysocki
Obiekt usługowy: Green2Day
Obiekt usługowy – wyróżnienie: Centrum Handlowe Posnania
Obiekt usługowy – wyróżnienie: Gdański Teatr Szekspirowski
Sieć placówek: Łódzka Kolej Aglomeracyjna
Obiekt zabytkowy: EUROPEUM – Ośrodek Kultury Europejskiej (Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie)
Obiekt zabytkowy – wyróżnienie: EC1 Łódź - Miasto Kultury
Obiekt mieszkalny: Skanska Residential Development Poland

Nagrody w kategoriach „Samorząd” i „Przestrzeń publiczna” zostaną wręczone podczas VI Kongresu Urbanistyki Polskiej, który odbędzie się 20-22 czerwca br. w Gdyni.

Czytaj: Likwidacja barier, dostępność plus. Przestrzeń publiczna ma być bardziej przyjazna

- „Lider Dostępności” ma na celu docenienie tych, którzy marzenia o przestrzeni uwzględniającej potrzeby każdego z nas przekuli w rzeczywistość – mówi Piotr Pawłowski. Prezes Integracji podczas gali zaznaczał, że dostępność nie może być punktowa. Pozbawione barier muszą być nie tylko przestrzenie miejskie, budynki, ale też transport – tak, by osoba z starsza czy z niepełnosprawnością mogła swobodnie się poruszać i być aktywna.

– W Skanska chcemy budować bez barier. To dla nas ważne, żeby wszyscy użytkownicy i odwiedzający nasze budynki po prostu czuli się w nich dobrze. Projektowanie uniwersalne, które zapewnia budowanie dostępnych przestrzeni, jest dla nas także naturalnym krokiem w stronę jeszcze bardziej zrównoważonego rozwoju miast – powiedziała Katarzyna Zawodna-Bijoch, prezes Skanska Commercial Development Europe, która odebrała z rąk Prezydenta Grand Prix dla Grupy Skanska, przyznane za „filozofię firmy, w której kluczowym elementem jest człowiek i jego potrzeby, niezależnie od wieku lub stopnia sprawności”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.