PARTNER PORTALU
  • BGK

NIK: wciąż zbyt mało gmin korzysta z programu "Maluch plus"

  • PAP/JS    7 lutego 2018 - 20:06
NIK: wciąż zbyt mało gmin korzysta z programu "Maluch plus"
Z kontroli NIK wynika, że realizacja programu "Maluch" pozytywnie wpływa na aktywność zawodową rodziców i opiekunów małych dzieci (Fot. Fotolia)

Program "Maluch" pozytywnie wpływa na aktywność zawodową rodziców i opiekunów małych dzieci przyczyniając się do istotnego zwiększenia liczby miejsc opieki dla najmłodszych. Wciąż jednak zbyt mało gmin angażuje się w program - oceniła w środę NIK podczas sejmowej komisji.
  • Zdaniem Izby wciąż zbyt mało gmin korzysta z programu "Maluch".
  • Jak podano, w 2013 roku korzystało z niego 227 gmin, a w 2016 - 435 gmin co - jak podaje NIK -stanowi niecałe 18 proc. wszystkich gmin w kraju.
  • Zdaniem Izby możliwa jest jeszcze poprawa efektywności programu w sytuacji ustanowienia jego warunków w długoletniej perspektywie.

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny wysłuchała informacji NIK o wynikach kontroli dotyczącej wpływu realizacji programu "Maluch" na zwiększenie aktywności zawodowej rodziców i opiekunów. Informację na ten temat przedstawił posłom wiceprezes Izby Mieczysław Łuczak.

Poinformował, że kontrola została przeprowadzona od 1 lipca do 9 grudnia 2016 roku i obejmowała działania w ramach programu "Maluch" za lata 2013-2016. Do celów porównawczych pozyskano również dane z 2011 roku, kiedy program został uruchomiony po raz pierwszy.

Z kontroli NIK wynika, że realizacja programu "Maluch" pozytywnie wpływa na aktywność zawodową rodziców i opiekunów małych dzieci, co - jak wskazuje Izba - jest "szczególnie cenne w perspektywie niedoboru pracowników na rynku pracy".

Izba stwierdziła ponadto, że po 6 latach wdrażania programu "Maluch" nastąpił korzystny społecznie przyrost miejsc opieki dla najmłodszych dzieci (w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów) z poziomu 36,5 tys. w 2011 roku do 92 tys. w 2016 roku.

Czytaj też: Elżbieta Rafalska rozważa zmiany w programie "Maluch plus". Z korzyścią dla samorządów

Zaznaczono jednak, że pomimo zwiększenia się liczby tych miejsc, kwestia dostępności do placówek opieki najmłodszych "stanowi problem w znacznej części kraju". Zdaniem Izby możliwa jest jeszcze poprawa efektywności programu w sytuacji ustanowienia jego warunków w długoletniej perspektywie.

W wyniku realizacji programu "Maluch" - jak podał NIK - ponad 2,5 krotnie wzrósł odsetek dzieci objętych opieką instytucjonalną. W 2011 roku wyniósł niespełna 4 proc. i wzrósł do 9 proc. w 2016 roku.

NIK przywołał dane Komisji Europejskiej, z których wynika, że w Polsce i krajach Europy Wschodniej odsetek dzieci w wieku do 3 lat objętych opieką instytucjonalną wynosi poniżej 10 proc, podczas gdy w Hiszpanii, Francji, Holandii czy Skandynawii odsetek ten waha się od 40 do 50 proc.

Zdaniem Izby wciąż zbyt mało gmin korzysta z programu "Maluch". Jak podano, w 2013 roku korzystało z niego 227 gmin, a w 2016 - 435 gmin co - jak podaje NIK -stanowi niecałe 18 proc. wszystkich gmin w kraju.

Głos w dyskusji nad informacją NIK zabrał wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk. Odnosząc się do danych z innych krajów Europy Zachodniej ocenił, że "nie chodzi o to, by wszystkie dzieci do 3. roku życia co do zasady wysyłać do opieki instytucjonalnej". Przekonywał, że "trzeba dawać Polakom wybór".

"Trzeba oczywiście budować podaż tych miejsc, natomiast też nie jest tak, że wszystkie co do zasady dzieci są w pieczy instytucjonalnej" - powiedział Marczuk.

Wiceminister przypomniał o trzykrotnym zwiększeniu nakładów na program "Maluch Plus" na 2018 rok z 151 do 450 mln zł. Wyraził nadzieję, że w samym 2018 roku powstanie 24,5 tys. nowych miejsc opieki dla najmłodszych.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.