PARTNER PORTALU
  • BGK

NSA odrzucił skargi kasacyjne Gdańska i byłego dyrektora ws. Muzeum II Wojny Światowej

  • PAP/MN    11 września 2017 - 16:46
NSA odrzucił skargi kasacyjne Gdańska i byłego dyrektora ws. Muzeum II Wojny Światowej
Gmach Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. (fot. gdansk.pl)

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargi kasacyjne miasta Gdańska, b. dyrektora Muzeum II Wojny Światowej i Rzecznika Praw Obywatelskich na oddalenie przez WSA ich skarg dotyczących połączenia MIIWŚ z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - poinformowało MKiDN.
• Resort kultury oświadczył, że NSA przyznał mu rację i jednocześnie potwierdził błędną argumentację RPO i władz Gdańska.

• Skarżący zarzucali MKiDN m.in., że podjęło decyzję bez koniecznej - ich zdaniem - konsultacji z Radą ds. Muzeów.

• Władze Gdańska zapowiadają, że zajmą stanowisko w tej sprawie po otrzymaniu uzasadnienia decyzji NSA.

"W ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego żadna z wniesionych w sprawie skarg kasacyjnych nie zasługiwała na uwzględnienie" - napisano w komunikacie Ministerstwa Kultury wyjaśniając, że NSA wydał postanowienie w tej sprawie 7 września.

Tym samym, jak wskazał resort kultury, "Naczelny Sąd Administracyjny uznał słuszność decyzji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotyczącej jego wyłącznych kompetencji w sprawie połączenia Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, czym jednoznacznie przesądził o prawidłowości dotychczasowych działań resortu kultury i jednocześnie błędnej argumentacji Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Gminy Miasta Gdańska i Pawła Machcewicza".

Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzecznik prasowa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, poinformowała, że miasto zajmie stanowisko w tej sprawie po otrzymaniu uzasadnienia decyzji NSA.

Czytaj też: WSA: Bydgoska uchwała ws. in vitro uchylona zgodnie z prawem

MIIWŚ w Gdańsku zostało utworzone w 2008 r. Budowa obiektu trwała od 2012 do 2016 r.; muzeum zostało otwarte 23 marca 2017 r. Wiosną 2016 r. ministerstwo kultury zapowiedziało, że planuje połączyć to muzeum z - powołanym przez siebie w grudniu 2015 r. Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 r. 6 września 2016 r. minister kultury wydał stosowne zarządzenie zapowiadające połączenie. Nowa instytucja kultury - Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - powstała 6 kwietnia 2017 r. w wyniku połączenia gdańskich placówek: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

Resort uzasadniał tą decyzję względami "organizacyjnymi, finansowymi i merytorycznymi". Wskazywał, że oba muzea mają "zbliżony profil działalności, a ich połączenie pozwoli zoptymalizować koszty przeznaczane z budżetu państwa na ich funkcjonowanie oraz zwiększyć potencjał rozwojowy, a tym samym wzmocnić ich pozycję na muzealnej mapie Polski i świata".

Czytaj też: Gdańsk udzieli schronienia prześladowanym twórcom

Zażalenie na zarządzenie zapowiadające połączenie placówek złożyli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ówczesny dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Paweł Machcewicz, miasto Gdańsk i Rzecznik Praw Obywatelskich. Skarżący zarzucali MKiDN m.in., że podjęło decyzję bez koniecznej - ich zdaniem - konsultacji z Radą ds. Muzeów. Zwrócili też uwagę, że część osób, które przekazały MIIWŚ swoje rodzinne pamiątki po zapowiedzi połączenia placówek nosi się z zamiarem ich odebrania, a miasto Gdańsk zapowiedziało, że może wystąpić do sądu o cofnięcie darowizny działki, na której powstało muzeum. Składając do WSA skargi, miasto i dyrektor MIIWŚ wnieśli jednocześnie o wstrzymanie wykonania decyzji o połączeniu placówek do czasu rozpatrzenia przez WSA meritum sprawy.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.