PARTNER PORTALU
 • BGK

Prawie pół miliarda złotych na wsparcie gdańskich rodzin

 • JS    10 maja 2018 - 21:28
Prawie pół miliarda złotych na wsparcie gdańskich rodzin
Tylko w tym roku na pomoc potrzebującym mieszkańcom Gdańska przeznaczono niemal pół miliarda złotych (fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl)

Tylko w 2018 roku na zadania i usługi związane z pomocą gdańskim rodzinom miasto Gdańsk przeznaczyło aż 496 mln złotych. Ze wsparcia oferowanego m.in. przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, organizacje pozarządowe i inne miejskie instytucje, korzysta w naszym mieście ponad 100 tysięcy osób.
 • Osoby starsze i niepełnosprawne mogą skorzystać z usług opiekuńczych. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie zawarł bowiem umowy na świadczenie usług opiekuńczych na rzecz potrzebujących z Gdańską Spółdzielnią Socjalną oraz Polskim Komitetem Pomocy Społecznej.
 • Średnio w miesiącu zapewniają one standardową opiekę około 730 gdańszczankom i gdańszczanom, a także usługi rehabilitacyjne, z których korzysta 19 potrzebujących.
 • Na ten rok na usługi standardowe MOPR zabezpieczył w swoim budżecie ponad 6 mln złotych. Do tego dochodzi kolejne 150 tys. zł na usługi rehabilitacyjne.

O tym, w jaki sposób Gdańsk pomaga najsłabszym, schorowanym i niepełnosprawnym mieszkańcom opowiadał wiceprezydent Piotr Kowalczuk, dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego w UMG Grzegorz Szczuka oraz Małgorzata Niemkiewicz, dyrektor MOPR.

Dwa lata temu Rada Miasta uchwaliła Gdańską Strategię Rozwiązywania Problemów Społecznych do 2030 roku. To dokument, który wytycza kierunki i narzędzia wspierania mieszkańców, w szczególności tych zagrożonych wykluczeniem społecznym. Wyzwania, jakie stoją przed gdańską pomocą społeczną to przede wszystkim: starzenie się społeczeństwa, bierność zawodowa, ubóstwo, bezdomność, niska aktywność seniorów, problemy opiekuńczo - wychowawcze w rodzinach czy konieczność wspierania i aktywizowania osób niepełnosprawnych.

- Planujemy przeprowadzić panel obywatelski poświęcony osobom niepełnosprawnym, po to, aby uszczegółowić zapisy opracowywanego Modelu na rzecz równego traktowania wszystkich gdańszczanek i gdańszczan. Dotyczy on bowiem także osób niepełnosprawnych i zależnych. W trakcie panelu poruszone zostaną m.in. kwestie związane z dostępnością usług, jakie oferuje miasto, także w kontekście tego, co dzieje się obecnie w Sejmie, czyli co powinno oferować "w pakiecie" rodzicom, dzieciom oraz osobom dorosłym, pozostającym pod opieką państwa polskiego – zapowiada Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. - Aby skonstruować rzetelne zapisy dotyczące tego, czego oczekują osoby niesamodzielne, z różnym stopniem niepełnosprawności, trzeba je wprost o to zapytać.

W Gdańsku wzrosły w tym roku środki (o ponad 5 proc.) na utrzymanie placówek opiekuńczo-wychowawczych. Z kolei budżet przeznaczony na wsparcie usamodzielniania wychowanków opuszczających placówki pieczy zastępczej wzrósł o 20 proc.

- Dla nas najważniejszą sprawą jest by osoba, która swoje życie rozpoczęła tym, że została przez kogoś wykluczona, uzyskała wsparcie, aby stanąć na równe nogi. Żeby nie wracała w przyszłości do systemu pomocy i wsparcia, ale by miała silne, solidne podstawy do tego, by samodzielnie funkcjonować – tłumaczy wiceprezydent Piotr Kowalczuk.

Zwiększono też o 30 proc. środki na asystentów rodzin.

- To chyba najważniejsi dla nas pracownicy w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie. To oni prowadzą konkretne rodziny i mają realizować misję MOPR zgodnie z hasłem: "nasze wsparcie, twoja samodzielność". Bo nie chodzi o to, by przebywać pod wieloletnią opieką Ośrodka. Asystent ma być kluczem, wsparciem do tego, aby rodzina mogła wyjść ze swoich problemów – zaznacza wiceprezydent Kowalczuk.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.