PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybory samorządowe w 2018 r. pod znakiem kobiet? To światowy trend w lokalnej polityce

  • Aneta Kaczmarek    16 kwietnia 2018 - 13:30
Wybory samorządowe w 2018 r. pod znakiem kobiet? To światowy trend w lokalnej polityce
Małgorzata Wrońska rządzi najbardziej sfeminizowanym samorządem w kraju (Fot. frombork.pl)

Rządzenie jest ponoć jak afrodyzjak i bardziej pociąga mężczyzn. Kobiety nie boją się ciężkiej pracy, nie unikają odpowiedzialności, odważnie stawiają czoła problemom i wyzwaniom. Wciąż jednak są w samorządowej mniejszości. Czy po jesiennych wyborach się to zmieni?
  • Jeżeli jesteście wkurzone, to angażujcie się. Nie pozostawcie tego innym - tymi słowami Robert Biedroń zachęcał kobiety do startu w wyborach podczas sobotniego VI Regionalnego Kongresu Kobiet w Koszalinie.
  • Sukcesywnie rośnie liczba kobiet w samorządzie. Niejednokrotnie zastępują na stanowiskach panów, a to oznacza, że dla wyborców płeć nie ma znaczenia.  
  • Faworytem w skali kraju jest Frombork, którym rządzi kobieta burmistrz, a w 15-osobowym składzie rady jest aż 11 przedstawicielek płci pięknej.
  • Zdaniem ekspertów, kobiet w samorządzie będzie przybywać. Czy mężczyźni powinni czuć się zagrożeni?

Spośród 107 prezydentów polskich miast tylko dziesięciu jest płci pięknej, ale stolicą Polski już od dziesięciu lat rządzi kobieta, a nie mężczyzna – Hanna Gronkiewicz-Waltz. Takim samym stażem może pochwalić się Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. Gospodarzem Łodzi od 2010 r. jest natomiast Hanna Zdanowska. Tyle samo czasu w fotelu prezydenta Rudy Śląskiej zasiada Grażyna Dziedzic. Od dwóch kadencji prezydentową mają również mieszkańcy Chełma – tam rządy sprawuje Agata Fisz. Wcześniej urząd ten piastowali tylko mężczyźni.

Po ostatnich wyborach samorządowych pojawiło się więcej kobiet wśród prezydentów polskich miast i co ważne wszystkie miały męskich poprzedników. I tak Beata Klimek została prezydentem Ostrowa Wielkopolskiego, którym wcześniej rządził Jarosław Urbaniak.

Beata Moskal-Słaniewska w roli prezydenta Świdnicy zastąpiła rządzącego od 2002 r. Piotra Murdzka. Podobnie Mariola Czechowska, gospodarz Bełchatowa, przed którą od 2002 r. prezydentem był Marek Chrzanowski, Sabina Nowosielska wyręczyła w tej roli rządzącego w Kędzierzynie-Koźlu Tomasza Wantułę, a Anna Hetman przejęła rządy w Jastrzębiu-Zdroju po Marianie Janeckim.

- 16 lat temu, kiedy pierwszy raz startowałem na prezydenta, mężczyzna był przez wyborców widocznie preferowany. Wśród wójtów, burmistrzów, prezydentów miast zdecydowana większość to nadal mężczyźni, ale szczęśliwie jednak widać, że w tej przestrzeni coraz mocniej pojawiają się panie. Na pewno dokonała się pozytywna zmiana w tej kwestii. Jako społeczeństwo dojrzewamy - mówił niedawno w rozmowie z Portalsamorzadowy Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.

Będzie więcej pań chętnych do zasiadania w fotelach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast?

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • mieszkaniec, 2018-04-20 15:24:09

    We Fromborku jest jeszcze więcej decyzyjnych pań: przewodnicząca Rady Miejskiej, zastępca Burmistrza, Sekretarz Miasta, Skarbnik Gminy i jej zastępca. 7 z 11 sołtysów gminy Frombork to także panie.