PARTNER PORTALU
  • BGK

Podatek od osób fizycznych, PIT: Oto najbogatsze i najbiedniejsze gminy w Polsce

  • bad    5 stycznia 2018 - 20:30
Podatek od osób fizycznych, PIT: Oto najbogatsze i najbiedniejsze gminy w Polsce
Najwyższe dochody z PIT wśród wszystkich polskich gmin przewiduje się w 2018 r. w Warszawie. Fot. pixabay

Ministerstwo Finansów poinformowało, że udział gmin we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), ustalony zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w 2018 r., wyniesie 37,98 proc., będzie więc wyższy niż w 2017 r. o 0,09 punktu procentowego.
  • W Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Łodzi w 2018 r. dochody z PIT przekroczą miliard złotych - wynika z prognoz Ministerstwa Finansów.
  • Najmniejsze kwoty, poniżej pół miliona złotych, otrzymają: Przytuły w woj. podlaskim, Podedwórze w woj. lubelskim i Krempna w woj. podkarpackim.
  • Łączne dochody gmin z tytułu udziału w podatku od osób fizycznych mają wynieść w tym roku 36 mld 466 mln zł, a powiatów 9 mld 841 mln.

Najwyższe dochody z PIT wśród wszystkich polskich gmin przewiduje się w 2018 r. w Warszawie. Prognozy Ministerstwa Finansów opiewają na rekordową kwotę w wysokości 5 mld 408 mln zł. To o 477 mln zł więcej niż wpływy planowane rok wcześniej.

Zdecydowanie mniejsza kwota z tytułu podatku PIT zasili kasy innych dużych miast. Podatek od osób fizycznych ma przynieść budżetowi Krakowa 1 mld 518 mln zł, Wrocławia 1 mld 246 mln zł, Poznania 1 mld 50 mln zł oraz Łodzi 1 mld 30 mln zł.

Czytaj też: Dochody z podatków: Przepaść pomiędzy najbogatszym a najbiedniejszym województwem

Zgodnie z prognozami resortu finansów, pozostałe gminy w kraju mogą liczyć w 2018 roku na wpływy z PIT mniejsze niż 1 miliard złotych.

Kolejnymi miastami pod względem wysokości prognozowanych dochodów z podatku od osób fizycznych są: Gdańsk (821 mln zł), Szczecin (554 mln zł) oraz Katowice(526 mln zł). Mniejsze wpływy MF prognozuje w Lublinie (463 mln zł zł), Bydgoszczy (457 mln zł zł) i Gdyni (432 mln zł).

47 gminach wpływy z PIT będą większe niż 100 mln zł - wynika z prognoz resortu finansów. Poza dwoma wyjątkami są to miasta na prawach powiatu, a więc miasta powyżej 100 tys. mieszkańców, a także dawne stolice województw. Wspomniane wyjątki to podwarszawska gmina miejsko-wiejska Piaseczno, która z dochodami na poziomie 185 mln zł znalazła się na 26. miejscu pod względem dochodów, oraz Lubin w woj. dolnośląskim (101 mln zł).

Na przeciwległym biegunie znajdują się gminy, gdzie prognozuje się wpływy z PIT mniejsze niż milion złotych. W całym kraju będzie to 77 gmin wiejskich. Najmniejsze dochody z podatku od osób fizycznych, poniżej pół miliona złotych, zasilą budżety trzech gmin: Przytuł w woj. podlaskim (419 tys. zł), Podedwórza w woj. lubelskim (469 tys.) oraz Krempnej w woj. podkarpackim (499 tys. zł).

Przytuły to najbiedniejsza gmina w kraju. Jak wynika z prognoz Ministerstwa Finansów, dochody z podatków i opłat lokalnych, takich jak podatek od nieruchomości oraz udziały we wpływach z PIT i CIT, dadzą gminie zaledwie 390,29 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca. To najmniej w całym kraju.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.