PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy na ratunek zabytkom. Gdańsk podlicza 11 lat

  • aw    20 kwietnia 2017 - 11:40
Samorządy na ratunek zabytkom. Gdańsk podlicza 11 lat
Najwyższa w 2017 r. dotacja zostanie przeznaczona na prace konserwatorsko-remontowe elewacji północnej korpusu głównego kościoła p.w. św. Katarzyny (fot.commons.wikimedia.org/Gdaniec)

Zmiana przepisów prawnych, która przed laty umożliwiła samorządom udzielanie pomocy finansowej na rzecz ratowania lokalnych zabytków, przyczyniła się w znaczący sposób do poprawy stanu technicznego i estetycznego wielu cennych obiektów. Gdańsk jest tego przykładem.
• Od 2005 roku Gdańsk udziela dotacji na prace konserwatorskie przy zabytkach podmiotom zewnętrznym. W tym czasie przekazano na ten cel ponad 23,5 miliona złotych.

• W tym roku – po podjęciu uchwały przez Radnych Miasta Gdańska w dniu 25 kwietnia – będzie to dwa i pół miliona złotych, czyli o pół miliona więcej niż w roku ubiegłym.

• Łącznie przyznanych ma być 17 dotacji (o cztery więcej niż rok temu).

Jak informuje gdański magistrat, w tym roku łączna wysokość proponowanych dotacji na prace konserwatorskie przy zabytkach to dokładnie 2 499 000 złotych. O dotacje mogli ubiegać się wszyscy uprawnieni właściciele zabytkowych obiektów.

Dotacje na podstawie uchwały

Podstawą udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku jest obecnie uchwała Rady Miasta Gdańska z dnia 30 czerwca 2011 roku. Miasto udziela dotacji celowych podmiotom nie zaliczanym do sektora finansów publicznych i posiadającym tytuł prawny do zabytku wpisanego do rejestru zabytków.

Dotacje miejskie na ratowanie zabytków są bezzwrotne.

- Z uwagi na utrzymujące się nadal duże zainteresowanie uzyskaniem pomocy finansowej miasta Prezydent i Rada Miasta postanowili o zwiększeniu środków na ten cel w budżecie roku 2017 o pół miliona zł – mówi Janusz Tarnacki zastępca Miejskiego Konserwatora Zabytków. – Czy tendencja ta będzie miała charakter stały, decydować będą możliwości finansowe miasta oraz liczba składanych wniosków. Pamiętać musimy jednak, że miejskie dotacje mają na celu wsparcie wysiłków właścicieli w ratowaniu zabytków lub poprawie ich stanu technicznego czy estetycznego, nie mogą natomiast wyręczać właścicieli w tym obowiązku.

Magistrat podkreśla, że pomoc miasta staje się często argumentem w ubieganiu się o dodatkowe dofinansowanie w innych instytucjach do tego uprawnionych. Dzięki dotacjom gminnym, widoczny jest na przestrzeni lat znaczny wzrost inwestycji w obiektach zabytkowych, przyczyniający się do poprawy ich wizerunku – czyli także poprawy przestrzeni publicznej w mieście.

Wpłynęły 23 wnioski – przyznano 17 dotacji

W tym roku pieniądze trafią do siedemnastu podmiotów, czyli czterech więcej niż rok temu. Wpłynęły łącznie dwadzieścia trzy wnioski o dotacje, jednak sześć nie zostało zakwalifikowanych ze względu na braki formalne we wnioskach.

Dofinansowanie przyznano osobom prawnym kościoła, wspólnotom mieszkaniowym i podmiotowi prywatnemu. Najniższa dotacja wyniosła 8 tys. zł (na prace konserwatorsko-remontowe elewacji północnej wraz z zachodnim i wschodnim narożnikiem kamienicy przy ul. Piwnej 51, o które wnioskowała Wspólnota Mieszkaniowa Piwna 50/51), a najwyższa to 450 tys. zł – na prace konserwatorsko-remontowe elewacji północnej korpusu głównego kościoła p.w. św. Katarzyny w Gdańsku.

Ponad 23,5 miliona złotych w jedenaście lat

Zmiana przepisów prawnych, która przed laty umożliwiła samorządom udzielanie pomocy finansowej na rzecz ratowania lokalnych zabytków, przyczyniła się w znaczący sposób do poprawy ich stanu technicznego i estetycznego. Krąg podmiotów został również rozszerzony: wspólnoty mieszkaniowe czy właściciele prywatni są obecnie na równi traktowani z pozostałymi podmiotami. Niezależnie od statusu wnioskodawców poziom przyznawanych dotacji uzależniony jest od wartości zabytkowych obiektu i może wynosić do 50 proc. lub do 75 proc.

W latach 2005-2016 udzielone zostały dotacje w łącznej wysokości 23 581 032 złotych, w tym 820 tysięcy złotych przekazanych Gminie Miasta Gdańska jako pomoc międzygminna na rzecz kościoła p.w. św. Katarzyny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.