PARTNER PORTALU
  • BGK

Język urzędników nawet w internecie niezrozumiały. Jak to zmienić?

  • KDS    22 lutego 2018 - 11:02
Język urzędników nawet w internecie niezrozumiały. Jak to zmienić?
Pomorskie.eu zajęło 2 miejsce w zestawieniu językoznawców z Uniwersytetu Wrocławskiego. Na zdjęciu redaktorzy przygotowujący teksty na portal. (fot.pomorskie.eu)

Niewiele urzędów publikuje w internecie materiały odpowiednio stworzone do tego medium. Średnia granica tekstu, który tam trafia to 15 słów. Te jakie znajdziemy na stronach internetowych urzędów miały ponad 110 słów. Najlepiej piszą urzędnicy MSWiA, Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.  
  • Temu, jak w internecie piszą urzędnicy przyjrzeli się dr Grzegorz Zarzeczny i dr Tomasz Piekota, naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego.  
  • Z raportu ich autorstwa „Przystępność tekstów urzędowych w internecie” dowiemy się, że niewiele urzędów dostosowuje język publikowanych materiałów, do standardów panujących w sieci.
  • Naukowcy podpowiadają też urzędnikom, na co powinni zwrócić uwagę. 

Językoznawcy związani z Pracownią Prostej Polszczyzny Uniwersytetu Wrocławskiego przez dwa lata (2015-2017) przyglądali się treściom zamieszanym na stronach internetowych urzędów wojewódzkich, marszałkowskich czy ministerstw i rządu. W sumie zestawili ponad 50 portali. 

Nie interesowało ich, czy zamieszczone na portalach treści są poprawne językowo, ale skupili się na tym, czy są one zrozumiałe i łatwe w odbiorze. Do analizy posłużyły im trzy wskaźniki: średnia długość zdania, liczba długich wyrazów oraz ogólna przejrzystość tekstu. Jakie wnioski wyciągnęli?

Okazuje się, że niewiele urzędów ma na stronach internetowych aktualności dostosowane do typu medium, w jakim się pojawiają – zwłaszcza, jeśli uwzględnimy coraz większy udział urządzeń mobilnych. Choć sytuacja poprawia się, to nadal język stosowany przez urzędników jest zbyt zawiły. 

- Przeciętnie teksty aktualności na stronach mają poziom przystępności odpowiadający studiom, i to raczej magisterskim niż licencjackim - wyjaśniają autorzy badania. 

Najlepsze urzędy 

W zestawieniu za 2017 najlepiej wypadło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zrozumienie tekstów, jakie zamieszcza na swojej stronie nie powinny sprawić problemu maturzyście. Ministerstwo to również w poprzednich latach znajdowało się w pierwszej dziesiątce, konsekwentnie podnosząc swoją pozycję w rankingu (w roku 2015 – 8 miejsce, w 2016 – 6 miejsce).

Drugie miejsce przypadło Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Pomorskiego (w 2015 – 4 miejsce, w 2016 – spadek na 11). Analiza wykazała też, że artykuły na stronie mają odpowiednią długość, jednak nadal są w nich za długie zdania.×
KOMENTARZE (1)

  • Anna KLZ, 2018-02-25 22:59:31

    drugi raz nie będę pisała z pewnością gdzieś jest komentarz