PARTNER PORTALU
  • BGK

Milionowi Polaków wkrótce upływa termin ważności dowodu osobistego

  • MIW    4 stycznia 2018 - 17:10
Milionowi Polaków wkrótce upływa termin ważności dowodu osobistego
Wniosek o nowy dowód osobisty złożył Mariusz Błaszczak, szef MSWiA. (fot. mat. MSWiA)

Pełne ręce roboty będą mieli w tym roku urzędnicy z wydziałów spraw obywatelskich. W ciągu najbliższych trzech miesięcy upływa termin ważności dowodów osobistych ok. miliona Polaków. Co gorsza, prawie 870 tys. z tych, którym 10-letni okres ważności dowodu osobistego upłynął w 2017 r. nadal nie odebrało nowego dokumentu.
W ubiegłym roku ważność dowodu osobistego skończyła się dla 4 mln 729 tys. Polaków. Z tego grona prawie 870 tysięcy nie odebrało jednak jeszcze nowego dokumentu (na samym Mazowszu ta grupa liczy 120 tys. osób). Tymczasem w samym tylko pierwszym kwartale 2018 r. termin ważności dowodów upływa dla kolejnego miliona osób - w styczniu będzie to prawie 63 tys. osób na Mazowszu, 55 tys. na Śląsku czy 50 tys. w Wielkopolsce.

- Jest to związane z tzw. „górką dowodową”, która miała miejsce w 2007 r. Utrata ważności starych - książeczkowych dowodów osobistych (od 1 stycznia 2008 r.) spowodowała, że znaczna liczba dowodów osobistych wydana została dopiero z końcem 2007 r. lub początkiem 2008 r. - mówi Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji. Apeluje zarazem, by ze złożeniem wniosku nie czekać do ostatniej chwili, do upływu terminu jego ważności. Przypomina, że dowód osobisty jest wydawany bezpłatnie, a wniosek o jego wydanie można złożyć w dowolnym urzędzie gminy/miasta na terytorium Polski - niezależnie od miejsca zameldowania. Możliwe jest również złożenie wniosku przez Internet. Na platformie Obywatel (www.obywatel.gov.pl) działa centralna usługa, dzięki której można załatwić sprawę związaną ze złożeniem wniosku o wydanie dowodu osobistego. Aby skorzystać jednak z tej usługi niezbędne jest posiadanie Profilu Zaufanego, który pozwala potwierdzić tożsamość.

Minister Mariusz Błaszczak podkreśla, że już w 2019 r. obywatele otrzymają dowody osobiste z warstwą elektroniczną. W sierpniu 2017 r. Rada Ministrów przyjęła koncepcję wprowadzenia takiego dowodu. Aktualnie dobiegają końca prace trzech resortów: MSWiA, Ministerstwa Cyfryzacji i Ministerstwa Zdrowia nad rozwiązaniami technicznymi dla polskiego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.