PARTNER PORTALU
  • BGK

Powołano Pomorską Unię Światłowodową

  • PAP/JS    15 grudnia 2017 - 22:56
Powołano Pomorską Unię Światłowodową
Powołanie Pomorskiej Unii Światłowodowej (Fot. Aleksander Olszak)

W 109 pomorskich gminach mogą być zrealizowane inwestycje związane z szerokopasmowym Internetem, współfinansowane z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Zakłada się, że światłowód dotrze do ponad 49 tys. gospodarstw domowych i 711 placówek oświatowych.
• Prezes Związku Gmin Pomorskich, Błażej Konkol liczy, że dzięki współpracy samorządu województwa i Związku z firmą Orange Polska, "sprawnie i szybko działający internet będzie w każdej gminie".

• Pomorski urząd marszałkowski poinformował, że "wysoka, powyżej 100 MB/s, prędkość przesyłania danych staje się ogólnoeuropejskim standardem".

W Gdańsku marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Paweł Orłowski, Błażej Konkol i Andrzej Pollak z Zarządu Gmin Pomorskich oraz Tomasz Kowal i Maciej Nowohoński z Orange Polska SA. podpisali porozumienie o powołaniu Pomorskiej Unii Światłowodowej - poinformował rzecznik prasowy urzędu marszałkowskiego, Michał Piotrowski.

Cytowany w komunikacie marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk zwrócił uwagę, że "cyfrowe wykluczenie jest jednym z najbardziej pilnych do rozwiązania społecznych problemów". Zapewnił, że samorząd "wspólnie z partnerami działają, aby mieszkańcy regionu mieli sprawny i szybki dostęp do internetu". Ocenił, że "podpisane porozumienie otwiera drogę do budowy sieci światłowodowej". Poinformował, że deklaracje złożyło 37 pomorskich gmin. "Zapraszamy kolejne" - dodał.

Do Pomorskiej Unii Światłowodowej może przystąpić każda gmina z województwa pomorskiego. Dzięki podpisanemu porozumieniu Orange Polska S.A. ma przeprowadzać w gminach spotkania z zakresu umiejętności cyfrowych. Związek Gmin Pomorskich ma w lokalnych mediach przygotować kampanię zachęcającą do udziału w projekcie. Samorząd województwa pomorskiego, współdziałając z pozostałymi partnerami projektu będzie pośredniczyć w kontaktach pomiędzy Orange Polska a gminami z Pomorza. Ma też zapewnić wsparcie w zakresie działań informacyjnych.

Tomasz Kowal z Orange Polska poinformował, że w ramach Pomorskiej Unii Światłowodowej do współpracy zaproszonych zostało 109 gmin wiejskich. "Chcemy, aby we wszystkich gminach regionu był szybki dostęp do internetu" - dodał. Do projektu dołączyły już m.in. gminy: Cedry Wielkie, Nowa Karczma, Przywidz oraz Kolbudy. Prace prowadzone są w gminie Czarna Dąbrówka.

Prezes Związku Gmin Pomorskich, Błażej Konkol liczy, że dzięki współpracy samorządu województwa i Związku z firmą Orange Polska, "sprawnie i szybko działający internet będzie w każdej gminie".

Pomorski urząd marszałkowski poinformował, że "wysoka, powyżej 100 MB/s, prędkość przesyłania danych staje się ogólnoeuropejskim standardem". "Szerokopasmowy Internet to nie tylko łatwiejszy dostęp do sieci, ale przede wszystkim możliwość rozwijania społeczeństwa informatycznego" - czytamy w komunikacie. Kursy e-learningowe, telepraca czy płatności on-line i dostęp do urzędów znacząco ułatwiają życie społecznościom zamieszkującym odległe od centrów rejony województwa. Inwestycje związane z szerokopasmowym internetem współfinansowane są ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.