PARTNER PORTALU
  • BGK

PWPW: Nowe e-dowody będą mogły mieć dodatkowe funkcjonalności

  • PAP/JS    6 grudnia 2017 - 21:30
PWPW: Nowe e-dowody będą mogły mieć dodatkowe funkcjonalności
Zgodnie z rządową koncepcją przyjętą w sierpniu br. nowe dowody osobiste z warstwą elektroniczną mają być wydawane od I kw. 2019 r. (fot: Thinkstock)

Nowe e-dowody będą miały w pamięci umieszczonego chipa wolne miejsce, co umożliwi nadawanie im dodatkowych funkcjonalności – poinformował członek zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych SA Robert Malicki.
• "Dowód z warstwą elektroniczną będzie zawierał w tej warstwie też część pustą, która jest zaplanowana do wypełnienia w kolejnych etapach.

• Będzie tu możliwa np. współpraca z systemami biletowymi komunikacji miejskiej, systemami dostępu np. w budynkach czy na parkingach.

• Wskazał też, że rozwiązanie umożliwi współpracę nowych dowodów z odpowiednio dostosowanymi terminalami płatniczymi, tzw. POS.

Zgodnie z rządową koncepcją przyjętą w sierpniu br. nowe dowody osobiste z warstwą elektroniczną mają być wydawane od I kw. 2019 r. Ich wymiana potrwa przez 10 lat, jednak na wniosek będzie można je dostać wcześniej, tzn. przed upływem ważności dotychczasowych dowodów. Pod tym kątem w 2018 r. zmieniona ma zostać ustawa o dowodach osobistych.

O pracach nad przygotowaniami do wdrożenia nowych dowodów przedstawiciel Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, która je wyprodukuje, mówił - wraz z wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji Tomaszem Zdzikotem - podczas jednego z paneli kongresu Impact fintech'17 w Katowicach, poświęconego innowacjom finansowym.

Zdzikot podkreślił, że dowód osobisty z warstwą elektroniczną jest przygotowywany wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji i Ministerstwem Zdrowia. Będzie to narzędzie umożliwiające bezpieczną identyfikację elektroniczną, dokonywanie operacji i usług w kontaktach z administracją publiczną, potwierdzanie cyfrowej tożsamości czy też potwierdzanie prawa do świadczeń opieki zdrowotnej.

Malicki wskazał, że dowody z warstwą elektroniczną będą zewnętrznie bardzo podobne do obecnych, wewnątrz będzie jednak znajdował się chip bezstykowy, w którego pamięci znajdą się m.in. dane identyfikacyjne umieszczone na zewnątrz oraz dane biometryczne podawane przy wniosku o wydanie dokumentu.

Przy każdym odczytaniu dowodu (poprzez przyłożenie do czytnika) wiarygodność nawiązania komunikacji potwierdzana będzie numerem identyfikacyjnym - zapisanym kodem kreskowym na blankiecie. Uniemożliwi to nieautoryzowane odczytanie danych np. przenośnym czytnikiem w tłumie.

Zdzikot akcentował, że dzięki możliwości potwierdzania powszechnym dowodem z warstwą elektroniczną tożsamości on-line możliwe będzie faktyczne upowszechnienie nowoczesnych rozwiązań cyfrowych. W przypadku domowego komputera potrzebny będzie do tego odpowiedni czytnik, jednak - jak przypomniał Malicki - koszt najtańszych z nich to obecnie kwota rzędu 25 zł.

Dowód stanie się swego rodzaju kluczem umożliwiającym poruszanie się w systemach dziedzinowych, np. w indywidualnych dziś systemach opieki zdrowotnej, ale też np. w bibliotekach czy szeregu innych miejsc, gdzie znajdzie się końcówka umożliwiająca odczytanie dowodu. "Udostępnimy jako wytwórca stosowne biblioteki tym, którym będzie to potrzebne do nawiązania współpracy z innymi systemami, ale ich adaptacja będzie po stronie zainteresowanych" - zastrzegł członek zarządu PWPW.

Odpowiadając na pytanie publiczności Zdzikot wyjaśnił, że przygotowywane przez resort cyfryzacji rozwiązanie mDokumentów, zakładające m.in. "dowód w telefonie", będzie nadal sprowadzało się do potwierdzania tożsamości. Dowód z warstwą elektroniczną będzie miał natomiast kilka innych funkcjonalności, np. składania oświadczeń woli, potwierdzenia odbycia świadczenia czy wyrażenia zgody na dostęp do dokumentacji medycznej.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.