PARTNER PORTALU
  • BGK

Szkoły zyskają dostęp do szybkiego internetu

  • Michał Nowak    16 maja 2018 - 12:05
Szkoły zyskają dostęp do szybkiego internetu
Ponad 30 ty.s szkół będzie mieć dostęp do szykiego internetu (fot.pixabay.com)

Polska przystąpiła do realizacji projektu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, który zakłada stworzenie sieci dostępu do Internetu łączącej wszystkie szkoły w kraju - ok. 30,5 tys.
- Celem OSE jest budowa infrastruktury, ale wiadomo, że sama infrastruktura nie jest celem dla jednostek, które prowadzą edukację dzieci i młodzieży – mówi Wojciech Kamieniecki, dyrektor  Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej Państwowego Instytutu Badawczego (NASK), będącej operatorem OSE.

Sieć ma dwa cele: dostarczanie szkołom usług dostępu do Internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s wraz z usługami bezpieczeństwa, a także dostarczanie szkołom treści edukacyjnych i wsparcie szkół w procesie kształcenia umiejętności cyfrowych.

Czytaj też: Polska wieś zbroi się w sieci szerokopasmowe

- NASK jest na etapie rozstrzygania niektórych postępowań przetargowych, które umożliwią wybudowanie 1,5 tys. km łączy. Pierwsze szkoły będą podłączane na przełomie maja i czerwca – zapowiada Kamieniecki.

W kolejnych latach więcej szkól zyska możliwość korzystania z OSE – w 2019 roku ma być podłączonych aż do 12,7 tys. lokalizacji, zaś w 2020 roku – do 19,5 tys. lokalizacji.

Artykuł powstał podczas sesji "Internet szerokopasmowy", która odbyła się na Europejskim Kongresie Gospodarczym.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.