PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk przygotowuje się na wizytę książęcej pary. Będą chorągiewki, bursztyny i pierogi

  • PAP/KDS    14 lipca 2017 - 17:07
Gdańsk przygotowuje się na wizytę książęcej pary. Będą chorągiewki, bursztyny i pierogi
Kate i William przyjadą do Polski 17 lipca (fot. instagram Kate Middleton)

Gdańsk przygotowuje się na wizytę książęcej pary. Książę i księżna Cambridge, William i Kate odwiedzą to miasto 18 lipca. W związku z tym gdański magistrat przygotował m.in. sześć tysięcy chorągiewek brytyjskich i gdańskich. Dostaną je turyści i mieszkańcy, którzy będą chcieli przywitać brytyjską parę książęcą.
• Para książęca William i Kate wraz z dziećmi Georgem i Charlottą przybędzie do Warszawy w poniedziałek wczesnym popołudniem; drugi dzień wizyty goście spędzą w Gdańsku.

• Dla gdańszczan i turystów, którzy w najbliższy wtorek (18 lipca) będą chcieli przywitać w Gdańsku książęcą parę zostało przygotowanych po trzy tysiące chorągiewek brytyjskich i gdańskich.

• William i Kate mają rozpocząć wizytę w Gdańsku we wtorek około godziny 14.30-15; wcześniej będą w obozie Stutthof, gdzie spotkają się m.in. z grupą pięciu byłych więźniów tego obozu.

W gdańskim Dworze Artusa brytyjscy goście zostaną przywitani przez prezydenta Pawła Adamowicza. Otrzymają też prezent. "Jako że Gdańsk to Światowa Stolica Bursztynu prezent będzie oczywiście bursztynowy" - poinformowała Skorupka-Kaczmarek.

Gdańszczanie i turyści będą mogli przywitać się z Wiliamem i Kate gdy wyjdą na przedproża Dworu Artusa. Tło muzyczne ma zapewnić Capella Gedanensis. W planowanym repertuarze znajdą się dzieła m.in. Wojciecha Kilara i Georga Friedricha Haendla.

Miejscem spaceru pary książęcej w Gdańsku ma być tylko teren przed Dworem Artusa i wokół Fontanny Neptuna. Urząd Miasta poinformował, że podczas spaceru William i Kate mają przyjrzeć się pracy rzemieślników tworzących wyroby z bursztynu, skosztować tradycyjnych polskich pierogów i gdańskiego likieru Goldwasser. "Atrakcją będzie też występ szczudlarzy, którzy będą prezentowali alegorie ze Złotej Bramy tj. Sprawiedliwość, Sławę, Fortunę, Zgodę, Roztropność, Neptuna i Hermesa" - czytamy w komunikacie.

W Gdańsku książęca para ma spotkać się także z kilkuosobową grupą brytyjskich żołnierzy, którzy stacjonują w Polsce. Spacer wokół Fontanny Neptuna i Dworu Artusa potrwa około pół godziny; stamtąd Kate i William udadzą się do Teatru Szekspirowskiego, którego patronem jest Książę Walii.

Jak poinformował Sekretarz ds. Komunikacji Księcia i Księżnej Cambridge, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim Goście zasiądą na widowni złożonej z dzieci i będą świadkami otwarcia dachu podczas specjalnego przedstawienia. Wezmą też udział w niewielkim przyjęciu dla przedstawicieli świata sztuki, kultury oraz mediów z Polski i środowisk polonijnych w Wielkiej Brytanii.

Wizyta w Europejskim Centrum Solidarności zakończy pobyt książęcej pary w Gdańsku. Goście zwiedzą wystawę prezentującą historię Solidarności i ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do przemian demokratycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Dyrektor Biura Lecha Wałęsy, Adam Domiński poinformował, że w trakcie zwiedzania do Księcia i Księżnej Cambridge ma dołączyć b.prezydent Lech Wałęsa. Razem mają obejrzeć część ekspozycji, a następnie przejść przez historyczną Bramę Stoczni i złożyć wieniec pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.