PARTNER PORTALU
  • BGK

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny. Apel radnych Gdańska do prezydenta

  • aw/PAP    23 kwietnia 2018 - 10:40
Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny. Apel radnych Gdańska do prezydenta
Rada Miasta Gdańska podczas obrad (fot.:Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl)

Rada Miasta Gdańska przyjęła w poniedziałek (23 kwietnia) jednogłośnie apel ws. zorganizowania w Gdańsku w 2019 r. ogólnonarodowych obchodów wybuchu II wojny światowej. Wzywa w nim prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza do wystąpienia do prezydenta RP Andrzeja Dudy o objęcie tych uroczystości honorowym patronatem.
Za dokumentem głosowało 23 radnych. W RMG zasiada 22 radnych Platformy Obywatelskiej oraz 12 radnych Prawa i Sprawiedliwości. Głosowanie nad apelem odbyło się bez dyskusji.

Apel przygotowała grupa radnych PO. W apelu RMG zobowiązała także prezydenta Gdańska do wystąpienia do marszałka Sejmu o ustanowienie roku 2019 "Rokiem Pamięci Ofiar II Wojny Światowej" oraz wystąpienia do Komisji Europejskiej o "ustanowienie roku 2019 Rokiem 30-lecia przeobrażeń demokratycznych w Europie, zainicjowanych upadkiem komunizmu w Polsce w roku 1989".

W apelu zawarte jest też zobowiązanie prezydenta Gdańska do wystąpienia do rządu o "wsparcie działań Gminy Miasta Gdańska, tak by obchody 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej w Gdańsku, organizowane wspólnie i ponad podziałami, stały się ważnym wydarzeniem międzynarodowym, z udziałem przedstawicieli opiniotwórczych środowisk z całego świata".

Wezwano w nim prezydenta Gdańska również do "rozpoczęcia prac przygotowawczych do zagospodarowania Pomnika Historii +Pole Bitwy na Westerplatte+ w celu możliwie szerokiego odtworzenia jego walorów historycznych i przystosowania do wymagań współczesnego muzealnictwa".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.