PARTNER PORTALU
 • BGK

Orkan Friederike nad Polską. Gdzie powieje najmocniej?

 • aw    18 stycznia 2018 - 13:01
Orkan Friederike nad Polską. Gdzie powieje najmocniej?
Porywy wiatru na zachodzie kraju mogą sięgnąć 100 km/ h (fot.shutterstock)

IMGW przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Zalecana jest najwyższa ostrożność. Silnie powieje.
 • Ostrzeżenia o zagrożeniach wydano dla 13 województw: dla sześciu województw - pierwszy stopień; dla siedmiu - stopień drugi.
 • Pierwszy stopień ostrzeżenia wydano dla województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, lubelskiego i świętokrzyskiego i opolskiego.
 • Drugi stopień ostrzeżenia wydano dla województw: lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, łódzkiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

IMGW ostrzega, że w nocy z 18 na 19 stycznia zachmurzenie ma być duże z większymi przejaśnieniami, okresami opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej na północy kraju o 5 cm do 8 cm, na Mazowszu i Podlasiu o 5 cm do 10 cm, w Bieszczadach o 7 cm.

Na północy kraju, w strefach opadów śniegu, wiatr będzie powodował zawieje śnieżne, w których widzialność może spadać miejscami do 100 m. Temperatura minimalna od -4 st. na północnym wschodzie do 1 st. miejscami na zachodzie i na wybrzeżu, w rejonach podgórskich około -3 st.

Na północnym wschodzie wiatr słaby i umiarkowany z kierunków zmieniających się. Na pozostałym obszarze kraju wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty. Porywy wiatru na wschodzie do 65-80 km/h, na zachodzie do 100 km/h, w rejonach podgórskich do 120 km/h, a wysoko w górach do 130 km/h.

Czytaj też: Sól drogowa jest tania, ale szkodliwa. Nie sposób z niej zrezygnować, ale można ją ograniczyć

W piątek (19 stycznia) zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami, okresami opady śniegu. Na Pomorzu zawieje śnieżne, w których widzialność może spadać miejscami do 100 m. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej na północnym wschodzie o 5 cm, na Pomorzu o 4 cm do 10 cm. Temperatura maksymalna od 0 st. do 3 st., na Podhalu około -1 st. Wiatr umiarkowany, porywisty, zachodni, jedynie na północy kraju północno-zachodni i północny. Wysoko w Tatrach porywy wiatru do 90 km/h.

Orkan Friederike paraliżuje Europę

Potężny front niżowy Fryderyka ze śnieżycami i porywistym wiatrem powoduje w czwartek paraliż komunikacyjny na zachodzie Europy. Zamykane są lotniska i porty morskie, nie kursują pociągi, staje komunikacja miejska.

Z powodu wiatru, którego prędkość dochodzi w porywach do 140 km/h, na lotnisku Schiphol w Amsterdamie odwołano w czwartek wszystkie loty. W wielu rejonach Holandii obowiązuje najwyższy stopień alertu pogodowego. Wstrzymano komunikację kolejową, autobusową, w miastach nie kursują tramwaje.

W najludniejszym kraju związkowym Niemiec - Nadrenii Północnej-Westfalii - całkowicie wstrzymana została komunikacja kolejowa. Niemiecka służba meteorologiczna (DWD) wydała ostrzeżenie dla niektórych regionów kraju, zalecając mieszkańcom pozostanie w domach. W części szkół w północnych i zachodnich Niemczech odwołano w czwartek zajęcia. Front niżowy przemieszcza się na wschód.

Niemiecka policja ostrzega przed gołoledzią i apeluje o bezpieczną jazdę. Agencja dpa poinformowała o licznych wypadkach na odcinku autostrady łączącej Wilhelmshaven z Westerstede w północnych Niemczech.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.