PARTNER PORTALU
 • BGK

Tłumy mieszkańców na orszakach Trzech Króli. Wśród nich samorządowcy oraz prezydent Andrzej Duda

 • PAP/KDS    6 stycznia 2018 - 16:48
Tłumy mieszkańców na orszakach Trzech Króli. Wśród nich samorządowcy oraz prezydent Andrzej Duda
Andrzej Duda uczestniczył w orszaku w Skoczowie (fot. prezydent.pl/Jakub Szymczuk)

Każdy może przyjść i być między nami - Polakami i chrześcijanami - jeżeli szanuje naszą tradycję, wiarę, przekonania i jeżeli nie chce ich naruszać - powiedział w sobotę (6.01) prezydent Andrzej Duda, który wraz z małżonką wziął udział w orszaku Trzech Króli w Skoczowie. Podobne pochody odbyły się w ponad 600 miastach w Polsce i zagranicą.
 • 6 stycznia w Kościele katolickim przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara.
 • W swoim wystąpieniu prezydent odniósł się do hasła pochodu, które w tym roku brzmi "Bóg jest dla wszystkich".
 • Podobne orszaki przeszły w sobotę ulicami ponad 600 miast. 

- Każdy może do Boga przyjść i to jest niezwykle ważne przesłanie, które niesie religia chrześcijańska. Każdy może przyjść do Boga, nawet jeżeli ma inne przekonania - mówił Duda. - To nieważne czy jest biały, czy jest śniady, czy ma ciemną skórę. Jest człowiekiem, któremu my, jako chrześcijanie jesteśmy winni szacunek, uznanie jego godności ludzkiej i tego samego w związku z tym oczekujemy od niego - wskazał prezydent.

Prezydent zaznaczył również, że święto Trzech Króli jest niezwykłą uroczystością, bo jest wielce wspólnototwórcza. Jak powiedział, wierzy że rok 2018 - w którym przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości - przyczyni się do budowania polskiej wspólnoty, do rozumienia dlaczego powszechnie w naszym społeczeństwie tego, dlaczego jesteśmy wspólnotą.

- Jesteśmy wspólnotą, bo mamy wspólne wartości. Wielu z nas połączonych jest wartościami religijnymi, wyznania, wiary, ale wszyscy jesteśmy połączeni wielką wartością niepodległej Rzeczypospolitej, naszej polskiej, naszego państwa - podkreślił prezydent.

Orszak Trzech Króli to największe na świecie uliczne jasełka. W tym roku przeszło ulicami 644 miejscowości w Polsce i 16 zagranicą. Przyciągnęło tłumy mieszkańców m.in. Łodzi, Torunia, Bydgoszczy, Gdyni, Krakowa, Warszawy czy Płocka.

- Wielka prawda Ewangelii, którą chcemy przeżyć maszerując jest taka, że gwiazda może nas doprowadzić do Heroda, ale do Betlejem - tylko Słowo Boże. Bo rozum pomaga nam odkryć Boga, który jest wielki, ale tylko w posłuszeństwie Słowu możemy odkryć Boga, który jest mały jak dziecko- mówił metropolita łódzki Grzegorz Ryś w homilii wygłoszonej podczas mszy św. w kościele pw. Zesłania Ducha Św. 

REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

 • Kastę do paki , 2018-01-07 13:31:17

  Do Marek Skomorowski 5049637: Tych dziadów z powiatu chełmskiego nic już nie uratuje, plują na prawa człowieka, woleli przyjmą wizje fałszywego majątku(bogactwa) dla masowych przestępstw i niszczenia Państwa demokratycznego które powinno się charakteryzować pod wglądem przestrzegania prawa( to nie l...udzie, lecz dzikie zwierzęta w związku z nową ustawą myśliwi mają obowiązek odstrzelić dzicz nawet na prywatnych folwarkach). Nie dajcie się oszukać, uśpieni agenci KGB z siedziby Chełmie zostali trzy lata temu aktywowani, zaginiony skarb Templariuszy leży wciąż na głębokości 8metrów w Polskiej ziemi. zero tolerancji dla przestępstw.  rozwiń
 • Marek Skomorowski 5049637, 2018-01-07 07:14:52

  Dotychczas Panie Andrzeju nie jesteśmy pełnoprawnymi obywatelami Rzeczpospolitej Polskiej, nagminnie urzędnicy łamią prawa człowieka , w związku z powyższym odbierają Nam wolność i resztki godności osobistej !!!Największa afera gospodarcza w świecie,właściciele gruntów, wieczyści użytkownicy nie byl...i stronami postępowań o zmianę przeznaczenia ich gruntów na cele nie rolnicze. Mapy geodezyjno- kartograficzne od lat są sfałszowane(usunięto oznaczenia klasyfikacji gruntów R-III,IV,V,VI itd. Spójrz, linia interpretacyjna rozdzielająca grunt "B" mieszkalny od rolnego)wprowadzono zmiany w księgach wieczystych nie zgodne ze stanem faktycznym. Wyrok WSA z dnia 06 listopada 2009 roku sygn. Akt IV S.A./W a 1407/09,wyrok z dnia 25 stycznia 2011roku sygn. Akt II OSK 148/10,wyrok NSA z dnia 23.06.2010roku sygn.akt II OSK 1017/09.Stosownie do art. 101 ustawy o samorządzie gminnym Gmina Chełm nie powiadomiła stron postępowania właściciel gruntów dla powyższego obrębu czy też, wieczystych użytkowników o służących im prawach wniesienia skargi do danego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.  rozwiń