Bez magistra nie pokierujesz USC

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita
  • 16-01-2012
  • drukuj
Chcesz zostać kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego? Musisz mieć tytuł magistra.
Bez magistra nie pokierujesz USC

W myśl uchwalonej 19 września 2008 r. nowelizacji ustawy – Prawo o aktach stanu cywilnego kierownikiem urzędu stanu cywilnego jest wójt albo osoba spełniająca wysokie wymagania kwalifikacyjne. Zgodnie z dodanym tą nowelizacją art. 6a ustawy o aktach prawa cywilnego kierownikiem tej instytucji może być osoba, która ukończyła studia prawnicze lub administracyjne i uzyskała tytuł magistra lub ukończyła podyplomowe studia administracyjne. Takie same wymagania stawiane są zastępcom kierowników USC.

– Pracowników spełniających te wymagania brakuje, zwłaszcza w małych gminach wiejskich – mówi w rozmowie z "Reczpospolitą"Mariusz Poznański, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP.

Według małego rocznika statystycznego GUS z 2011 r., - donosi "Rz" - osoby legitymujące się wyższym wykształceniem stanowią zaledwie 8,1 proc. ludności wiejskiej.

Jak wyjaśnia "Rz" prof. Andrzej Szewc z Wyższej Szkoły Ekonomii i Administracji w Bytomiu problem ten wynikać może z nieatrakcyjnych warunków pracy lub płacy.

Więcej na ten temat czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (6)ZOBACZ WSZYSTKIE

Nieoficjalnie można przecież nim być.

Foster, 2012-01-16 22:34:24 odpowiedz

nic się w tej kwestii nie zmienia, przyszłośc niczym się nie będzie różnić od dzisiejszej rzeczywistości.

Szlapke, 2012-01-16 22:06:27 odpowiedz

Szybko nie, ale w 5 lat się wyrobisz

JJJ, 2012-01-16 14:54:00 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE