PARTNER PORTALU
  • BGK

Ekwiwalenty za urlopy włodarzy obciążają publiczne kasy

  • AW    26 maja 2015 - 13:48
Ekwiwalenty za urlopy włodarzy obciążają publiczne kasy
fot.fotolia

Wybór na kolejną kadencję oznaczać ma utratę prawa do ekwiwalentu za niewykorzystany wcześniej urlop? Tego domaga się poseł Jacek Osuch: - Wypłata ekwiwalentów to marnotrawstwo publicznych pieniędzy.




Poseł zwrócił się z apelem do ministerstwa pracy i polityki społecznej o podjęcie działania w celu zniesienia obowiązku wypłacania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie wyboru lub powołania. Chodzi o osoby powtórnie obejmujące te samo stanowisko.

Kosztowne ekwiwalenty dla marszałków, starostów i burmistrzów

- Prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy jest prawem pracownika, aktualizującym się w chwili rozwiązania, bądź wygaśnięcia stosunku pracy. Prawa tego nie można odebrać i co więcej pracownik nie może się go również zrzec. Wątpliwości budzi jednak zasadność dokonywanych wypłat ekwiwalentu w sytuacji gdy te same osoby, wraz z nastaniem nowej kadencji ponownie zostają wybrane, bądź powołane na te same funkcje – argumentuje poseł, przywołując medialne doniesienia na temat wysokości wypłacanych środków za niewykorzystany urlop dla osób piastujących najwyższe funkcje w organach jednostek samorządowych: marszałków, wicemarszałków, starostów, wicestarostów oraz burmistrzów i ich zastępców.

- Kwoty te często sięgały poziomu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wypłata środków w takich wysokościach generuje wraz z upływem kadencji potężne koszty, a w efekcie niczym nieuzasadnione marnotrawstwo publicznych pieniędzy – podkreśla Osuch.

Można zastosować przepisy Kodeksu pracy?

Dlatego apeluje on o podjęcie działań do wprowadzenia szczegółowych przepisów do Ustawy z 21 listopada 2008 roku o pracownikach samorządowych w celu wyłączenia obowiązku wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop pracownikom samorządowym zatrudnionym na podstawie wyboru lub powołania w sytuacji, gdy ta sama osoba zostanie ponownie zatrudniona w najbliższej kadencji na podstawie wyboru lub powołania bezpośrednio po wygaśnięciu lub rozwiązaniu jej dotychczasowego stosunku pracy.

Proponuje przeniesienie na grunt jednostek samorządu terytorialnego przepisów Kodeksu pracy.

Mowa o art. 171 § 3 Kodeksu Pracy który stanowi że „Pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego, o którym mowa w § 1, w przypadku gdy strony postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.”

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.