PARTNER PORTALU
  • BGK

Ile wolnego na dziecko?

  • ZWI    16 maja 2013 - 11:21
Ile wolnego na dziecko?

Złożenie wniosku o udzielenie zwolnienia z tytułu opieki nad dzieckiem u jednego pracodawcy, nie powoduje automatycznie obowiązku wykorzystania zwolnienia u drugiego pracodawcy.




Do resortu administracji i cyfryzacji trafiło pytanie: „Czy nauczyciel zatrudniony na ¼ etatu w trzech szkołach może otrzymać łącznie sześć dni opieki w roku kalendarzowym?"

Według dr Doroty Sylwestrzak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w danym roku kalendarzowym pracownikowi wychowującemu dziecko do lat 14, przysługuje zwolnienie od pracy w wymiarze dwóch dni.

Z powyższego prawa pracownik może skorzystać tylko raz w roku. Pracownik nie może otrzymać w danym roku kalendarzowym powyżej dwóch ustawowo zagwarantowanych dni na sprawowanie opieki nad dzieckiem, np. w wymiarze 4, 6 bądź 7 dni.

Zwolnienie na opiekę nad dzieckiem, przysługuje pracownikowi bez względu na ilość godzin pracy w danym dniu. Powyższe prawo nie jest uzależnione również od wymiaru etatu, na jakim został pracownik zatrudniony.

„Gdyby zamiarem ustawodawcy było uzależnienie prawa z art. 188 kp od wymiaru etatu, ilości godzin pracy, wówczas prawo zwolnienia na opiekę nad dzieckiem zostałoby uregulowane według zasad obowiązujących przy ustalaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego (art. 154 kp)" - twierdzi dr Dorota Sylwestrzak.

Jednocześnie przypomina, że przepisy kodeksu pracy nie regulują w sposób jednoznaczny sytuacji, w której pracownik pozostaje jednocześnie w kilku stosunkach pracy.

Zagadnienie to nie było dotychczas rozstrzygane w judykaturze. Problem ten nie był również szerzej omawiany w nauce prawa pracy. W piśmiennictwie pojawił się pogląd, zgodnie z którym „pozostawanie pracownika w równoległym zatrudnieniu powoduje, że u każdego z pracodawców pracownikowi przysługuje zwolnienie na opiekę nad dzieckiem przewidziane w art. 188 kp".

„Biorąc pod uwagę literalne brzmienie przepisu art. 188 kp w zw. z ograniczeniami unormowanymi w odniesieniu do pracownika pozostającego jednocześnie w kilku stosunkach pracy u różnych pracodawców, należy przyjąć, że zwolnienie na opiekę nad dzieckiem przysługuje z tytułu pozostawania w każdym stosunku pracy" - twierdzi dr Dorota Sylwestrzak.

Pozwala to na przyjęcie, że w sytuacji, gdy pracownik pozostaje jednocześnie w kilku stosunkach pracy - zwolnienie w wymiarze dwóch dni w ciągu roku kalendarzowego przysługuje pracownikowi u każdego pracodawcy.

Złożenie wniosku o udzielenie zwolnienia z tytułu opieki nad dzieckiem u jednego pracodawcy, nie powoduje automatycznie obowiązku wykorzystania zwolnienia u drugiego pracodawcy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.