Kiedy urzędnik może odmówić nadgodzin?

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita
  • 08-02-2013
  • drukuj
Pracownik samorządowy ma prawo odmówić wykonywania pracy nadliczbowej, jeśli sprawuje pieczę nad osobą wymagającą ciągłej pomocy. Doraźne lub krótkoterminowe wsparcie tu nie wystarczy.
Kiedy urzędnik może odmówić nadgodzin?

Jak informuje "Rzeczpospolita" zasadniczo pracownik ma obowiązek wykonać polecenie pracy w godzinach nadliczbowych. Stosunek pracy opiera się na kierowniczej roli pracodawcy.

Dotyczy to także pracowników samorządowych. Jeżeli wymagają tego potrzeby jednostki samorządowej, w której pracuje taka osoba, na polecenie przełożonego musi wykonać pracę w godzinach nadliczbowych - podaje "RP".

W zwykłych okolicznościach pracownik nie powinien kwestionować polecenia pracy nadliczbowej - czytamy w "RP." - Przepisy przewidują jednak przypadki, w których pracodawca nie może takiej pracy zlecać. Są to zakazy bezwzględne (np. polecenie pracy w godzinach nadliczbowych wydane pracownicy w ciąży) lub zobowiązujące pracodawcę do uzyskania zgody podwładnego na ponadwymiarowe zadania.

Ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (DzU nr 223, poz. 1458 ze zm.) wskazuje w art. 42 ust. 3 dwie grupy pracowników, którym pracodawca nie może narzucić pracy nadliczbowej - kobiety w ciąży oraz pracownicy samorządowi sprawujący pieczę nad osobami wymagającymi stałej opieki lub opiekujących się dziećmi w wieku do ośmiu lat (osoby te muszą wyrazić zgodę na taką pracę nadliczbową) - wyjaśnia "RP".

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

PRACOWNIK BANKU TO DARMOZJAD! PO CO NAM, SĄ BANKI INTERNETOWE!!

666, 2013-02-08 13:33:41 odpowiedz

A czy pracownik banku, to też urzędnik ? Moja szefowa z jednego z oddziałów PKO BP twierdzi, że to powołanie. W ciągu ostatnich pięciu lat zwolniła 1/3 załogi i nadal straszy zwolnieniami.

niewolnica - kasjerka, 2013-02-08 09:29:11 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE