PARTNER PORTALU
  • BGK

Za 50 lat pracy urzędnikom nagroda się nie należy

  • AW    26 maja 2015 - 15:18
Za 50 lat pracy urzędnikom nagroda się nie należy
fot.fotolia

Ustawodawca nie przewidział możliwości wypłacenia nagrody jubileuszowej za 50 i więcej lat pracy w urzędzie. Czy są szanse na zmiany przepisów w związku z wydłużeniem wieku emerytalnego?




O nagrody jubileuszowe dla pracowników samorządowych, którzy mogą pochwalić się 50 i 55 letnim stażem pracy upomniał się w interpelacji poseł Zbigniew Chmielowiec.

- Ustawodawca przewidział możliwość przepracowania 45 lat i ustalił dla tego okresu wskaźnik 400 proc. wynagrodzenia miesięcznego. Wydłużenie wieku emerytalnego, wprowadzone ustawą z 11 maja 2012 r. w praktyce oznacza wydłużenie okresu zatrudnienia – argumentuje poseł.

Kwestie nagrody jubileuszowej reguluje art. 38 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych. Nagroda jubileuszowa przysługuje w wysokości:

1) po 20 latach pracy – 75 proc. wynagrodzenia miesięcznego;
2) po 25 latach pracy – 100 proc. wynagrodzenia miesięcznego;
3) po 30 latach pracy – 150 proc.wynagrodzenia miesięcznego;
4) po 35 latach pracy – 200 proc.wynagrodzenia miesięcznego;
5) po 40 latach pracy – 300 proc. wynagrodzenia miesięcznego;
6) po 45 latach pracy – 400 proc.wynagrodzenia miesięcznego.

Poseł zaproponował, aby poszerzyć ten katalog o nagrody jubileuszowej za 50 lat pracy (w wysokości 500 proc. wynagrodzenia miesięcznego) oraz za 55 lat pracy w wysokości 600 proc. wynagrodzenia miesięcznego.

- Jednocześnie proponuję, aby przepis ten miał zastosowanie dla pracowników, którzy nabyli prawo do takiej nagrody, ale z uwagi na brak zapisu ustawowego z takiego uprawnienia nie skorzystali – dodaje Chmielowiec.

Dodatkowe nagrody jubileuszowe zbyt kosztowne

Ale na zmiany w przepisach urzędnicy nie mają co liczyć. Resort administracji i cyfryzacji nie prowadzi prac legislacyjnych zmierzające w kierunku zmiany art. 38. - Należy także podkreślić, że wszelkie zmiany ww. przepisu spowodują skutki finansowe dla jednostek samorządu terytorialnego skutkujące koniecznością zagwarantowania środków na ten cel – informuje Marek Wójcik, podsekretarz stanu w MAiC.

- Regulacje są względem siebie jednolite - ustalają ostatni próg wysokości nagrody jubileuszowej na poziomie: ,,po 45 latach pracy - 400 proc. wynagrodzenia miesięcznego” – dodaje.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
KOMENTARZE (4)

  • j23, 2017-09-27 19:46:42

    dlaczego ten orzel nie wnioskoje o nagrode za 60 lat pracy a moze jeszcze wiecej ty -osle
  • Basia, 2015-08-28 09:04:03

    A ja za 2 lata będę mieć 50 lat pracy - szkoda
  • wyborca, 2015-06-01 10:32:54

    W przedsiebiorstwach na jubileusz zwalniają ludzi a w urzędach jakieś jubileuszówki. To jest chore. Po jesieni całkowita zmiana zasad i urzędników.

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.