PARTNER PORTALU
  • BGK

1,2 mld wydatków w podkarpackim budżecie

  • PAP    30 stycznia 2012 - 20:05
1,2 mld wydatków w podkarpackim budżecie

Ponad 1,1 mld zł dochodów i wydatki na poziomie 1,2 mld zł - to najważniejsze założenia budżetu województwa podkarpackiego na 2012 r., który został przyjęty w poniedziałek podczas sesji sejmiku.
Za przyjęciem uchwały budżetowej głosowało 23 radnych, pięciu było przeciw, a troje się wstrzymało. Budżet poparli nie tylko radni rządzącej w sejmiku koalicji PO-PSL-SLD, ale również część klubu radnych PiS.

Zdaniem marszałka województwa podkarpackiego Mirosława Karapyty (zabierz głos/oceń marszałka) wynik głosowania pokazuje, że do części opozycyjnych radnych trafiły argumenty, których użył w czasie debaty nad budżetem.

- To pokazuje swego rodzaju dojrzałość radnych - zaznaczył.

W czasie debaty budżetowej przewodniczący klubu PiS w sejmiku Wojciech Buczak zadeklarował, że radni PiS będą głosować zgodnie z własnym sumieniem.

- Jako klub nie podjęliśmy w tej sprawie żadnych decyzji, każdy radny podejmie ją indywidualnie. Osobiście wstrzymam się od głosu, bo nie chcę opowiadać się za tym budżetem, który nie jest prorozwojowy. Nie będę również głosował przeciw, bo są w nim inwestycje, które są istotne dla regionu - dodał Buczak.

W 2012 r. samorząd woj. podkarpackiego będzie miał do dyspozycji ponad 1,1 mld zł. Wydatki oszacowano na ok. 1,2 mld zł; deficyt wyniesie prawie 92 mln zł. Zostanie sfinansowany m.in. długoterminową pożyczką z Banku Rozwoju Rady Europy.

Na inwestycje przeznaczonych zostanie prawie 690 mln zł, z tego najwięcej na drogi wojewódzkie - ponad 395 mln zł. Wśród najważniejszych zadań są m.in. budowa drogi dojazdowej do powstającego w Budomierzu przejścia granicznego z Ukrainą oraz budowa obwodnicy Mielca.

Natomiast 5 mln zł zostanie przeznaczone na budowę chodników przy drogach wojewódzkich na terenach wiejskich. Wśród autopoprawek, które zostały przyjęte znalazł się również zapis o budowie nowej biblioteki wojewódzkiej w Rzeszowie.

Spośród innych wydatków największe kwoty przeznaczono m.in. na inwestycje kolejowe - ponad 80 mln zł oraz dopłaty do biletów ulgowych PKS - ponad 53 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.