PARTNER PORTALU
  • BGK

1,3 mln zł kary za opłaty za autostrady

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    1 czerwca 2011 - 06:29
1,3 mln zł kary za opłaty za autostrady

Nie można pobierać pełnej opłaty za przejazd autostradą, która nie spełniała w całości standardu dla tego typu drogi – uznał Sąd Apelacyjny w Warszawie.
Firma zarządzająca autostradą małopolską A4 będzie musiała zapłacić 1,3 mln zł kary za narzucanie nieuczciwych cen za przejazd – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: E-myto wpada w poślizg

Wyrok zapadł w związku z decyzją Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z kwietnia 2008 r. Urząd uznał wówczas, że spółka zarządzająca autostradą A4 nie mogła pobierać od kierowców pełnej opłaty za przejazd autostradą.

Czytaj też: E-myto ruszy 1 lipca tego roku

Powodem tej decyzji było to, że od stycznia do września 2007 r. na drodze trwały prace remontowe, co powodowało znaczne wydłużenie czasu przejazdu oraz duże utrudnienia dla kierowców.

Czytaj też: Nie chcą e-myta

Jak się okazało w toku prowadzonego przez urząd postępowania w szczytowym momencie remontu na blisko jednej trzeciej długości trasy między punktami poboru opłat występował ruch dwukierunkowy na jednej jezdni. Autostrada więc nie spełniała w całości standardu dla tego typu drogi.

Urząd nałożył więc na przedsiębiorcę karę finansową w wysokości 1,3 mln zł. Firma nie zgodziła się z argumentacją UOKiK i odwołała się do sądu. Jednaka sędziowie w pełni zgodzili się z argumentacją urzędu – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.