PARTNER PORTALU
  • BGK

1,5 mln zł na tereny wiejskie

  • AZA    16 czerwca 2010 - 13:25

Zarząd Województwa Świętokrzyskiego pod przewodnictwem marszałka Adama Jarubasa, zaakceptował dzisiaj listę projektów, które otrzymają dofinansowanie z programu Odnowa Wsi Świętokrzyskiej. Do gmin wiejskich trafi w sumie 1,5 mln zł.
Remonty i zakup wyposażenia świetlic wiejskich, tworzenie placów zabaw i terenów rekreacyjnych oraz zakupy instrumentów i strojów dla zespołów folklorystycznych zostaną dofinansowane przez Urząd Marszałkowski w ramach programu „Odnowa Wsi Świętokrzyskiej 2010”.  

Przez poprzednie trzy lata realizowany był „Świętokrzyski program odnowy wsi”, w ramach którego do gmin, poprzez organizacje pozarządowe działające  na terenach wiejskich trafiło w sumie 4,5 mln zł. W tym roku zmieniła się formuła programu – o dofinansowanie  bezpośrednio starały się gminy. Mogły się ubiegać o maksymalnie 20 tysięcy złotych dotacji na różnego typu przedsięwzięcia o charakterze społeczno – kulturalno – sportowym, służące społeczności lokalnej.

Na realizację „Odnowy Wsi Świętokrzyskiej 2010”  w budżecie województwa zarezerwowane zostało 1,5 mln zł. Do Urzędu Marszałkowskiego wpłynęło 115 wniosków o dofinansowanie. Nie wszystkie spełniały wymogi formalne oraz założenia konkursu. Ostatecznie dofinansowanie otrzyma 91 projektów z 64 gmin.

- Myślę, że oczekiwania gmin zostały spełnione. Staraliśmy się, aby jak najwięcej ciekawych projektów mogło uzyskać nasze dofinansowanie, dlatego maksymalną dotację  obniżyliśmy do 19,5 tys. złotych – mówi członek Zarządu Województwa Marek Gos.  

Gminy ubiegały się o pieniądze m.in. na tworzenie i doposażenie świetlic wiejskich, tworzenie placów zabaw i terenów rekreacyjnych czy zakup instrumentów i strojów dla zespołów folklorystycznych. Wśród wniosków, które otrzymają dotacje są m.in.: zgłoszony przez gminę Bodzentyn projekt wyposażenia placu zabaw w Świętej Katarzynie, który otrzyma 15 tys. zł dotacji, projekt gminy Daleszyce – „Adaptacja pustostanu w miejscowości Widełki celem utworzenia świetlicy wiejskiej” (15 tys. zł dotacji) czy zgłoszony przez gminę Krasocin pomysł wyposażenia Gminnej Sali Tradycji w Krasocinie (11 tys. zł).

Z kolei gmina Morawica otrzyma 17 tys. zł na doposażenie zespołów folklorystycznych, które promują rodzimą twórczość ludową, a gmina Zagnańsk 12 tys. zł na renowację zabytkowej kapliczki św. Jana Nepomucena w miejscowości Samsonów – Ciągłe. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.