1 mld 681 mln dochodów w budżecie Małopolski 2017 r.

• Radni sejmiku województwa małopolskiego przyjęli największy z dotychczasowych budżetów Małopolski.
• W 2017 r. jego dochody przekroczą 1 mld 681 mln zł, a wydatki 1 mld 854 mln.
1 mld 681 mln dochodów w budżecie Małopolski 2017 r.
Wydatki inwestycyjne sięgną w 2107 r. prawie 990 mln zł i będą stanowić ponad 53 proc. wszystkich zaplanowanych w przyszłym roku (fot.fotolia)

"To największy budżet od początku istnienia samorządu województwa. Olbrzymią część dochodów stanowią środki z UE - ponad 713 mln zł. Rekordowe są także wydatki, Małopolski Regionalny Program Operacyjny to 936 mln zł" - mówił w środę marszałek województwa Jacek Krupa. Zapewnił, że budżet jest zaprojektowany bezpiecznie, stabilnie i w sposób, który gwarantuje wykonanie zaplanowanych zadań.

Marszałek przypomniał, że budżet województwa pod względem wielkości jest drugim w kraju po woj. mazowieckim. Wydatki inwestycyjne sięgną w 2107 r. prawie 990 mln zł i będą stanowić ponad 53 proc. wszystkich zaplanowanych w przyszłym roku.

Wojciech Skruch z klubu radnych PiS mówił, że znacząco rosną dochody samorządu w porównaniu do roku 2016 m.in. za sprawą większego udział samorządu w podatku PiT i CiT oraz większych dotacji z budżetu państwa. "Propozycje autopoprawek zarządu województwa do budżetu rozmijają się w części z propozycjami komisji budżetu i finansów oraz z oczekiwaniami radnych. (…) Dostrzegamy wzrost wydatków na inwestycje, nasze uznanie budzi fakt, że jest to efekt przyśpieszania wydatkowania środków europejskich, o co wielokrotnie apelowaliśmy. Można tylko żałować, że ma to miejsce po trzech latach od rozpoczęcia aktualnej perspektywy finansowej" - mówił Skruch.

Szef klubu radnych PO w sejmiku Leszek Zegzda mówił, że budżet roku 2017 jest rekordowy, jeśli chodzi o inwestycje. "Uwzględnione zostały poprawki radnych i koalicji, i opozycji. Oczywiście nie w stu procentach. Zawsze można dać więcej. Po dyskusjach staraliśmy się jako zarząd uwzględnić oczekiwania radnych. (…) Wydamy 817 mln zł na infrastrukturę drogową i transport. Ilość obwodnic, rond, wyremontowanych kilometrów dróg w znaczący sposób podniesie poziom usług dla mieszkańców. Ten budżet jest budżetem kontynuacji, ale wzmacnia naszą pozycję i jak wszystko dobrze pójdzie po roku 2017 Małopolska będzie w zupełnie innym miejscu" - mówił Zegzda.

Pozytywnie budżet zaopiniował także koalicyjny klub PSL. "To jest budżet realny, odpowiedzialny i na miarę możliwości odnoszący się do dochodów województwa, mocno rozwojowy" - mówił szef tego klubu radnych Adam Domagała.

Wśród planowanych inwestycji wieloletnich, które mają zapewnione finansowanie z przyszłorocznego budżetu, znalazły się m.in.: zakup nowoczesnych pociągów dla Kolei Małopolskich (159 mln zł), budowa kolejnych obwodnic m.in. Skały, Gdowa, Oświęcimia, Wolbromia (278 mln zł), rozbudowa dróg wojewódzkich (188 mln zł) i rozbudowa o kolejne 180 km zintegrowanej sieci tras rowerowych (63,8 mln zł) czy rozwój Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej (7,2 mln zł).

W 2017 r. mają się też rozpocząć prace przy Małopolskim Centrum Nauki - na przygotowanie dokumentacji i wykup gruntów zarezerwowano w przyszłorocznym budżecie 14,1 mln zł.

W budżecie zaplanowano wydatki na modernizację placówek kultury m.in. Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Muzeum Tatrzańskiego i Centrum Sztuki Mościce. Remontowane i modernizowane będą małopolskie szpitale, m.in. Szpital Specjalistyczny im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu, Krakowskie Centrum Rehabilitacji i Ortopedii, Małopolskie Centrum Leczenia i Rehabilitacji Oparzeń oraz Chirurgii Plastycznej i Replantacyjnej w Szpitalu im. Rydygiera, a także szpitale psychiatryczne w Andrychowie i Krakowie.

Zaplanowany deficyt budżetowy w wysokości 172,7 mln zł zostanie sfinansowany m.in. z kredytu i emisji obligacji. Planowane skumulowane zadłużenie województwa w 2017 r. wyniesie prawie 700 mln zł.

Za przyjęciem budżetu województwa opowiedziało się 21 radnych, 16 wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciw.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU