PARTNER PORTALU
  • BGK

1 mld 681 mln dochodów w budżecie Małopolski 2017 r.

  • PAP/JS    28 grudnia 2016 - 17:16
1 mld 681 mln dochodów w budżecie Małopolski 2017 r.
Wydatki inwestycyjne sięgną w 2107 r. prawie 990 mln zł i będą stanowić ponad 53 proc. wszystkich zaplanowanych w przyszłym roku (fot.fotolia)

• Radni sejmiku województwa małopolskiego przyjęli największy z dotychczasowych budżetów Małopolski.
• W 2017 r. jego dochody przekroczą 1 mld 681 mln zł, a wydatki 1 mld 854 mln.
"To największy budżet od początku istnienia samorządu województwa. Olbrzymią część dochodów stanowią środki z UE - ponad 713 mln zł. Rekordowe są także wydatki, Małopolski Regionalny Program Operacyjny to 936 mln zł" - mówił w środę marszałek województwa Jacek Krupa. Zapewnił, że budżet jest zaprojektowany bezpiecznie, stabilnie i w sposób, który gwarantuje wykonanie zaplanowanych zadań.

Marszałek przypomniał, że budżet województwa pod względem wielkości jest drugim w kraju po woj. mazowieckim. Wydatki inwestycyjne sięgną w 2107 r. prawie 990 mln zł i będą stanowić ponad 53 proc. wszystkich zaplanowanych w przyszłym roku.

Wojciech Skruch z klubu radnych PiS mówił, że znacząco rosną dochody samorządu w porównaniu do roku 2016 m.in. za sprawą większego udział samorządu w podatku PiT i CiT oraz większych dotacji z budżetu państwa. "Propozycje autopoprawek zarządu województwa do budżetu rozmijają się w części z propozycjami komisji budżetu i finansów oraz z oczekiwaniami radnych. (…) Dostrzegamy wzrost wydatków na inwestycje, nasze uznanie budzi fakt, że jest to efekt przyśpieszania wydatkowania środków europejskich, o co wielokrotnie apelowaliśmy. Można tylko żałować, że ma to miejsce po trzech latach od rozpoczęcia aktualnej perspektywy finansowej" - mówił Skruch.

Szef klubu radnych PO w sejmiku Leszek Zegzda mówił, że budżet roku 2017 jest rekordowy, jeśli chodzi o inwestycje. "Uwzględnione zostały poprawki radnych i koalicji, i opozycji. Oczywiście nie w stu procentach. Zawsze można dać więcej. Po dyskusjach staraliśmy się jako zarząd uwzględnić oczekiwania radnych. (…) Wydamy 817 mln zł na infrastrukturę drogową i transport. Ilość obwodnic, rond, wyremontowanych kilometrów dróg w znaczący sposób podniesie poziom usług dla mieszkańców. Ten budżet jest budżetem kontynuacji, ale wzmacnia naszą pozycję i jak wszystko dobrze pójdzie po roku 2017 Małopolska będzie w zupełnie innym miejscu" - mówił Zegzda.

Pozytywnie budżet zaopiniował także koalicyjny klub PSL. "To jest budżet realny, odpowiedzialny i na miarę możliwości odnoszący się do dochodów województwa, mocno rozwojowy" - mówił szef tego klubu radnych Adam Domagała.

Wśród planowanych inwestycji wieloletnich, które mają zapewnione finansowanie z przyszłorocznego budżetu, znalazły się m.in.: zakup nowoczesnych pociągów dla Kolei Małopolskich (159 mln zł), budowa kolejnych obwodnic m.in. Skały, Gdowa, Oświęcimia, Wolbromia (278 mln zł), rozbudowa dróg wojewódzkich (188 mln zł) i rozbudowa o kolejne 180 km zintegrowanej sieci tras rowerowych (63,8 mln zł) czy rozwój Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej (7,2 mln zł).

W 2017 r. mają się też rozpocząć prace przy Małopolskim Centrum Nauki - na przygotowanie dokumentacji i wykup gruntów zarezerwowano w przyszłorocznym budżecie 14,1 mln zł.

W budżecie zaplanowano wydatki na modernizację placówek kultury m.in. Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Muzeum Tatrzańskiego i Centrum Sztuki Mościce. Remontowane i modernizowane będą małopolskie szpitale, m.in. Szpital Specjalistyczny im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu, Krakowskie Centrum Rehabilitacji i Ortopedii, Małopolskie Centrum Leczenia i Rehabilitacji Oparzeń oraz Chirurgii Plastycznej i Replantacyjnej w Szpitalu im. Rydygiera, a także szpitale psychiatryczne w Andrychowie i Krakowie.

Zaplanowany deficyt budżetowy w wysokości 172,7 mln zł zostanie sfinansowany m.in. z kredytu i emisji obligacji. Planowane skumulowane zadłużenie województwa w 2017 r. wyniesie prawie 700 mln zł.

Za przyjęciem budżetu województwa opowiedziało się 21 radnych, 16 wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciw.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.