PARTNER PORTALU
  • BGK

1 proc. na organizacje pożytku publicznego

  • PAP    12 marca 2012 - 15:14
1 proc. na organizacje pożytku publicznego

Gdyby swój 1 proc. przekazali wszyscy mieszkańcy Mazowsza, do organizacji pożytku publicznego trafiłoby 119 mln zł, o 26 mln więcej niż obecnie - przekonywali wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski i wicemarszałek województwa Leszek Ruszczyk.
W poniedziałek wojewoda i wicemarszałek podpisali apel zachęcający do przekazywania 1 proc. podatku organizacjom pożytku publicznego (opp), najlepiej - jak przekonywali - działającym na terenie Mazowsza.

Na Mazowszu działa 1158 organizacji pozarządowych, którym można przekazać 1 proc. podatku.

- Skorzystajmy z tej możliwości, bo dając, sami nic nie tracimy, a zyskują najbardziej potrzebujący - zachęcał Kozłowski.

W ubiegłym roku z fiskusem rozliczyło się blisko 3 mln podatników z województwa mazowieckiego (zabierz głos/oceń marszałka) na kwotę prawie 12 mld zł. Swój 1 proc. podatku na rzecz opp przekazało 66 proc. mieszkańców Mazowsza, czyli ponad 1,5 mln osób.

- Co roku od czterech lat wojewoda apeluje o przekazywanie 1 proc. na rzecz opp. Mam nadzieję, że w jakimś stopniu przyczyniamy się do tego, że liczba osób, które się na to decydują, z roku na rok rośnie. Cieszę się, że mieszkańcy Mazowsza wspierają najczęściej organizacje działające w ich regionie - mówił wojewoda.

Przekonywał, że warto oddać część podatku organizacjom z naszej okolicy, bo w ten sposób pomagamy instytucjom działającym obok nas, na rzecz mieszkańców naszego miasta, naszej gminy czy powiatu.

- Gdyby swój 1 proc. przekazali wszyscy mieszkańcy Mazowsza, do organizacji pozarządowych trafiłoby nie 93 mln zł, a 119 mln zł. Pamiętajmy, że nic nie tracąc możemy wesprzeć tych, którzy bardzo potrzebują naszej pomocy - np. chore dzieci, młodych sportowców, schroniska dla zwierząt - podkreślił Ruszczyk.

Jak dodał, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego uruchomił specjalną stronę internetową www.1procent.mazovia.pl, na której dostępny jest wykaz organizacji pozarządowych uprawnionych do otrzymania w 2012 r. 1 proc. podatku. Znajduje się tam także instrukcja wypełnienia zeznania podatkowego.

Ponadto, plakaty promujące kampanię urzędów wojewódzkiego i marszałkowskiego "DAJĘ - NIE TRACĘ! Przekaż 1 proc. na mazowieckie organizacje pozarządowe" wywieszone są w pociągach Kolei Mazowieckich. W obu urzędach i jednostkach im podległych dostępne są również ulotki przedstawiające działalność organizacji pozarządowych i zawierające dane potrzebne do przekazania podatku.

Od 2004 r. organizacje pozarządowe, posiadające status organizacji pożytku publicznego, zyskały dodatkową możliwość pozyskania środków na swoją działalność - każda osoba rozliczająca podatek dochodowy od osób fizycznych może przekazać 1 proc. podatku na rzecz wybranej przez siebie organizacji, nie ponosząc przy tym żadnych kosztów. Wystarczy w zeznaniu rocznym PIT wskazać fundację czy stowarzyszenie, które chcemy wesprzeć (wpisać jej nazwę oraz numer KRS). Pieniądze przekazują naczelnicy urzędów skarbowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.