PARTNER PORTALU
  • BGK

1 proc. na organizacje pożytku publicznego

  • PAP    12 marca 2012 - 15:14
1 proc. na organizacje pożytku publicznego

Gdyby swój 1 proc. przekazali wszyscy mieszkańcy Mazowsza, do organizacji pożytku publicznego trafiłoby 119 mln zł, o 26 mln więcej niż obecnie - przekonywali wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski i wicemarszałek województwa Leszek Ruszczyk.
W poniedziałek wojewoda i wicemarszałek podpisali apel zachęcający do przekazywania 1 proc. podatku organizacjom pożytku publicznego (opp), najlepiej - jak przekonywali - działającym na terenie Mazowsza.

Na Mazowszu działa 1158 organizacji pozarządowych, którym można przekazać 1 proc. podatku.

- Skorzystajmy z tej możliwości, bo dając, sami nic nie tracimy, a zyskują najbardziej potrzebujący - zachęcał Kozłowski.

W ubiegłym roku z fiskusem rozliczyło się blisko 3 mln podatników z województwa mazowieckiego (zabierz głos/oceń marszałka) na kwotę prawie 12 mld zł. Swój 1 proc. podatku na rzecz opp przekazało 66 proc. mieszkańców Mazowsza, czyli ponad 1,5 mln osób.

- Co roku od czterech lat wojewoda apeluje o przekazywanie 1 proc. na rzecz opp. Mam nadzieję, że w jakimś stopniu przyczyniamy się do tego, że liczba osób, które się na to decydują, z roku na rok rośnie. Cieszę się, że mieszkańcy Mazowsza wspierają najczęściej organizacje działające w ich regionie - mówił wojewoda.

Przekonywał, że warto oddać część podatku organizacjom z naszej okolicy, bo w ten sposób pomagamy instytucjom działającym obok nas, na rzecz mieszkańców naszego miasta, naszej gminy czy powiatu.

- Gdyby swój 1 proc. przekazali wszyscy mieszkańcy Mazowsza, do organizacji pozarządowych trafiłoby nie 93 mln zł, a 119 mln zł. Pamiętajmy, że nic nie tracąc możemy wesprzeć tych, którzy bardzo potrzebują naszej pomocy - np. chore dzieci, młodych sportowców, schroniska dla zwierząt - podkreślił Ruszczyk.

Jak dodał, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego uruchomił specjalną stronę internetową www.1procent.mazovia.pl, na której dostępny jest wykaz organizacji pozarządowych uprawnionych do otrzymania w 2012 r. 1 proc. podatku. Znajduje się tam także instrukcja wypełnienia zeznania podatkowego.

Ponadto, plakaty promujące kampanię urzędów wojewódzkiego i marszałkowskiego "DAJĘ - NIE TRACĘ! Przekaż 1 proc. na mazowieckie organizacje pozarządowe" wywieszone są w pociągach Kolei Mazowieckich. W obu urzędach i jednostkach im podległych dostępne są również ulotki przedstawiające działalność organizacji pozarządowych i zawierające dane potrzebne do przekazania podatku.

Od 2004 r. organizacje pozarządowe, posiadające status organizacji pożytku publicznego, zyskały dodatkową możliwość pozyskania środków na swoją działalność - każda osoba rozliczająca podatek dochodowy od osób fizycznych może przekazać 1 proc. podatku na rzecz wybranej przez siebie organizacji, nie ponosząc przy tym żadnych kosztów. Wystarczy w zeznaniu rocznym PIT wskazać fundację czy stowarzyszenie, które chcemy wesprzeć (wpisać jej nazwę oraz numer KRS). Pieniądze przekazują naczelnicy urzędów skarbowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.