PARTNER PORTALU
  • BGK

1 proc. podatku. Kto i komu przekazuje w ten sposób pieniądze?

  • AW    27 marca 2017 - 13:34
1 proc. podatku. Kto i komu przekazuje w ten sposób pieniądze?
Przy wskazywaniu konkretnej osoby, jak i wyborze organizacji najbardziej liczy się osobista znajomość lub rekomendacja kogoś bliskiego (fot. pixabay)

W ubiegłym roku z możliwości przekazania 1 proc. podatków skorzystało 49 proc. podatników.
 • Jak wynika z analizy Stowarzyszenia Klon/Jawor, 1 proc. podatku chętniej przekazują osoby z wyższym wykształceniem, częściej z miast niż wsi, ufające organizacjom, zaangażowane w wolontariat i filantropię.

• Przy wskazywaniu konkretnej osoby, jak i wyborze organizacji najbardziej liczy się osobista znajomość lub rekomendacja kogoś bliskiego. Jedna trzecia po roku nie pamięta, komu przekazała 1 proc.

Podatników, którzy przekazali jeden procent podatku rozliczając się z fiskusem w 2016 roku, można podzielić na trzy grupy – w skład pierwszej wchodzą podatnicy deklarujący, że za pośrednictwem organizacji pożytku publicznego przekazali jeden procent podatku na rzecz konkretnej osoby posiadającej subkonto (33 proc.); druga to osoby, które przekazały jeden procent podatku na rzecz organizacji (34 proc.); trzecią tworzą osoby, które co prawda deklarują, iż przekazały jeden procent podatku, ale nie pamiętają na czyją rzecz (34 proc).

– Możliwość wskazania prywatnej osoby wybiera mniej więcej połowa podatników, którzy pamiętają, jaki cel wskazali w zeznaniu – mówi Marta Gumkowska z zespołu badań Stowarzyszenia Klon/Jawor. – W tym sensie ciągle trudno powiedzieć, czy mechanizm jednego procenta podatku służy bardziej celom prywatnym, czy pożytkowi publicznemu.

Czytaj też: Ile pieniędzy z 1 procenta trafia do organizacji pożytku publicznego?

Temu dam, kogo znam

Powody, które wskazują podatnicy przekazujący jeden procent podatku, nie tłumaczą popularności subkont, ale pokazują, że zarówno przy wskazywaniu konkretnej osoby, jak i wyborze organizacji najbardziej liczy się osobista znajomość lub rekomendacja kogoś bliskiego.

Nierzadko decyzja o przekazaniu jednego procenta podatku podejmowana jest też spontanicznie (odruchem serca) lub przypadkowo (tak było ustawione w programie PIT lub cel wybrała osoba, która wypełniała zeznanie).

- Ciągle najrzadziej wybieranymi powodami wyboru celu jednego procenta podatku są te bardziej strategiczne, bazujące na założeniu: ważny jest dla mnie dany cel, więc szukam organizacji, która go realizuje; chcę aby mój podatek zasilał moją okolicę, więc wybieram organizację działającą w sąsiedztwie – wynika z analiz stowarzyszenia.

Co zwiększa gotowość do przekazania jednego procenta podatku?

Stowarzyszenie Klon/jawor sprawdziło czy poziom wykształcenia, rodzaj wykonywanej pracy, miejsce zamieszkania i osobiste przekonania wpływają na decyzję o przekazania organizacjom części podatku.

Oto wyniki:

1) wykształcenie – wśród osób z wyższym wykształceniem aż 75 proc. przekazało fiskusowi informację, do kogo ma trafić setna część ich podatku;×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.