PARTNER PORTALU
  • BGK

1 procent podatku zostaw w swoim mieście. Tak dziś robią tylko nieliczni

  • Michał Wroński    11 lutego 2016 - 07:00
1 procent podatku zostaw w swoim mieście. Tak dziś robią tylko nieliczni
W ubiegłym roku przekazując 1 procent podatku, Polacy wsparli organizacje pożytku publicznego kwotą 557 mln zł. (Fot.: www.premier.gov.pl).

• Samorządy coraz częściej apelują, by wspierać lokalne organizacje pożytku publicznego.
• Na razie trafia do nich jednak w granicach 20-30 procent pieniędzy z 1 procenta.
• Największe wsparcie otrzymują znane, ogólnopolskie organizacje.
Początek roku to tradycyjnie czas, gdy organizacje pożytku publicznego zachęcają nas, by właśnie im przekazać 1 procent swojego podatku. Do apeli tych coraz częściej przyłączają się lokalne samorządy, które lobbują na rzecz działających na terenie danej gminy organizacji. Niech 1 procent Twojego podatku zostanie w gminie – mówią wójtowie, burmistrzowie i prezydenci. Na razie jednak apele te przynoszą dość mizerny skutek. Na lokalne NGO-sy (skrót z ang. non-govermental organizations) trafia 20-30 procent pieniędzy z 1 procenta. Większość nadal otrzymują duże, ogólnopolskie, a przede wszystkim rozpoznawalne organizacje.

Jeszcze w tym tygodniu kampanię informacyjno-promocyjną rozpocznie Poznań (przed rokiem zrobił to samo). Z początkiem przyszłego miesiąca w jego ślady pójdzie Łódź, gdzie 7 lutego podczas wspólnej konferencji władze miasta i regionu zachęcać będą mieszkańców do tego, by 1 procent swojego podatku mieszkańcy przekazali lokalnym organizacjom pożytku publicznego. Podobne akcje niebawem rozpoczną się również w Bydgoszczy, Opolu i Rudzie Śląskiej. Wcześniej analogiczne działania podjęły władze Słupska i Włocławka.

– We Włocławku jest wiele organizacji, które robią dużo dobrego dla naszej lokalnej społeczności. Przekazanie 1 proc. to najprostszy sposób ich wsparcia, który nas nic nie kosztuje – zachęcał prezydent Włocławka Marek Wojtkowski.

Wsparcie ze strony lokalnych samorządów najczęściej sprowadza się do druku ulotek i plakatów z nazwami lokalnych organizacji pożytku publicznego oraz numerami ich KRS, a także umieszczaniu informacji na temat ich działalności na miejskich stronach internetowych. Czasem zdarzają się też bardziej spektakularne formy pomocy. W przeszłości do akcji „1 procent dla Łódzkiego" w charakterze jej ambasadorów włączyli się m.in. prof. Jacek Moll - kardiochirurg, Bartłomiej Wołoszyn - koszykarz Polfarmeksu Kutno, Artur Partyka – olimpijczyk oraz Magdalena Michalak - Miss województwa łódzkiego. W tym roku inauguracji kampanii towarzyszyć będzie z kolei Festiwal OPP – Procent dla Łodzi, który odbędzie się w łódzkiej Manufakturze. Okolicznościowe eventy promujące wspieranie lokalnych pozarządowców przewidziane są także w Opolu.
– Będziemy też publikować w mediach, nie tylko społecznościowych, materiały promocyjne nadsyłane nam przez same organizacje pożytku publicznego – dodaje Przemysław Parkitny z Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.