PARTNER PORTALU
  • BGK

10,9 mln zł dla organizacji pozarządowych

  • PAP    5 września 2012 - 12:29
10,9 mln zł dla organizacji pozarządowych

10,9 mln zł dostały od podlaskich podatników organizacje pozarządowe z 1 proc. podatków ujętych w zeznaniach PIT za 2011 rok.
Urząd Wojewódzki w Białymstoku podsumował akcję „1 proc. Podaj dalej”. Z danych Izby Skarbowej w Białymstoku wynika, że to 87,2 proc. pieniędzy, które mogły trafić do tych organizacji, gdyby wszyscy podatnicy w regionie skorzystali z możliwości przekazania swojego 1 proc. podatku podmiotom, które mają status organizacji pożytku publicznego.

Z roku na rok coraz więcej podatników w Podlaskiem korzysta z tej możliwości i z roku na rok rośnie kwota, jaka trafia z 1 proc. do uprawnionych do tego organizacji pozarządowych. W zeznaniach podatkowych za 2011 r. ponad 277,5 tys. podlaskich podatników przekazało swój 1 proc. organizacjom pozarządowym. Rok wcześniej było to ponad 247,2 tys. podatników, którzy przekazali organizacjom 9,5 mln zł.

Wojewoda podlaski Maciej Żywno, inicjator akcji promującej w Podlaskiem 1 proc. podatku na rzecz organizacji pozarządowych ocenił, że coraz więcej podatników przekonuje się o tym, że wsparcie organizacji jest „proste, bezpieczne, nie wymaga wielkich formalności”, a pieniądze służą działalności tych podmiotów. Ocenił, że przekazanie 1 proc. to nie tylko wsparcie finansowe, ale i zainteresowanie tym, czym się zajmują organizacje pozarządowe.

Katarzyna Łotowska z Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku powiedziała, że przekazywanie 1 proc. podatku staje się „składnikiem naszego życia finansowego, dobrym obyczajem, rzeczą naturalną” i to jest, według niej, największy sukces kampanii promującej przekazywanie 1 proc. podatku.

Według Izby Skarbowej podlascy podatnicy przekazują swoje pieniądze także działającym w województwie organizacjom z siedzibami w innych regionach. Rzecznik Izby Skarbowej Radosław Hancewicz powiedział, że czołówka fundacji i stowarzyszeń na tej liście nie ulega zmianie. Najwięcej pieniędzy otrzymują fundacje wspierające głównie chorych i niepełnosprawnych oraz hospicja.

Dyrektor Izby Skarbowej w Białymstoku Maria Suszczyńska podkreśliła, że w kolejnym roku podatkowym akcja promowania 1 proc. powinna być kontynuowana.

Zaznaczyła, że były przypadki, gdy podatnicy wskazywali w PIT-ach organizacje, które nie miały statusu organizacji pożytku publicznego i dlatego nie można im było przekazać pieniędzy. Radziła, by zawsze przed przekazaniem 1 proc. sprawdzać aktualną listę takich organizacji. Taką listę zamieszcza na swojej stronie internetowej Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.