10 mln na osuwiska

- Ponad 10 mln zł na zabezpieczenie osuwisk otrzymały w ubiegłym roku z budżetu państwa gminy i powiaty z Podkarpacia - poinformowała rzecznika wojewody podkarpackiej Małgorzata Oczoś.
10 mln na osuwiska
Dodała, że najwięcej pieniędzy otrzymał samorząd powiatu strzyżowskiego, gdzie było najwięcej osuwisk spowodowanych podmywaniem ziemi.

- Powiat ten dostał ponad 4 mln zł, dzięki tym środkom udało się ustabilizować osuwisko w ciągu drogi Węglówka-Wysoka Strzyżowska-Dobrzechów - powiedziała Oczoś.

Poza powiatem strzyżowskim, ponad 300 tys. zł na zabezpieczanie osuwisk otrzymał samorząd powiatu łańcuckiego, który m.in. ponad 100 tys. zł przeznaczył na opracowanie dokumentacji osuwiska w Husowie.

Podkarpackie samorządy, na terenie których występują osuwiska, mogą starać się, także w tym roku, o dofinansowanie w ramach rządowego projektu osłony przeciwosuwiskowej.

Jak podkreśliła rzeczniczka, do urzędu wojewódzkiego wpłynęły już pierwsze wnioski o wydanie opinii do kart dokumentacyjnych i projektów technicznych zabezpieczenia osuwisk.

- Samorządy wnioski o dofinansowanie składają bezpośrednio do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, ale wcześniej muszą uzyskać opinię wojewody - zaznaczyła.

Na Podkarpaciu Państwowy Instytut Geologiczny prowadzi obecnie inwentaryzację osuwisk, na podstawie której tworzona jest mapa terenów, gdzie występuje takie zjawisko.

 


KOMENTARZE (4)ZOBACZ WSZYSTKIE

te pieniądze to żart - to nie zaspokoi nawet 5% rzeczywistych potrzeb. Dopóki nie wprowadzi się określonych zasad prewencji (tj m.in., niekarczowania lasów, nieuprawiania ziemi tam gdzie tylko cokolwiek wyrasta) to osuwisk będzie coraz więcej i będą coraz groźniejsze. Więc takie działania rząd może ...sobie wsadzić w wiadome miejsce. Rząd działa jak zwykle, ale w tym wypadku małymi kroczkami niczego się nie zdziała. Tu trzeba dużych i zdecydowanych kroków, inaczej grozi nam erozja gleby na wielką skalę. rozwiń

jacek, 2011-02-10 10:12:59 odpowiedz

Tak jak najbardziej trzeba zabezpieczać osuwiska.

Kombik, 2011-02-09 21:16:25 odpowiedz

Tyle forsy,żeby ukryć WIELOLETNIE zaniedbania?

zagubiony, 2011-02-09 20:26:31 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE