10 mln na osuwiska

- Ponad 10 mln zł na zabezpieczenie osuwisk otrzymały w ubiegłym roku z budżetu państwa gminy i powiaty z Podkarpacia - poinformowała rzecznika wojewody podkarpackiej Małgorzata Oczoś.
10 mln na osuwiska
Dodała, że najwięcej pieniędzy otrzymał samorząd powiatu strzyżowskiego, gdzie było najwięcej osuwisk spowodowanych podmywaniem ziemi.

- Powiat ten dostał ponad 4 mln zł, dzięki tym środkom udało się ustabilizować osuwisko w ciągu drogi Węglówka-Wysoka Strzyżowska-Dobrzechów - powiedziała Oczoś.

Poza powiatem strzyżowskim, ponad 300 tys. zł na zabezpieczanie osuwisk otrzymał samorząd powiatu łańcuckiego, który m.in. ponad 100 tys. zł przeznaczył na opracowanie dokumentacji osuwiska w Husowie.

Podkarpackie samorządy, na terenie których występują osuwiska, mogą starać się, także w tym roku, o dofinansowanie w ramach rządowego projektu osłony przeciwosuwiskowej.

Jak podkreśliła rzeczniczka, do urzędu wojewódzkiego wpłynęły już pierwsze wnioski o wydanie opinii do kart dokumentacyjnych i projektów technicznych zabezpieczenia osuwisk.

- Samorządy wnioski o dofinansowanie składają bezpośrednio do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, ale wcześniej muszą uzyskać opinię wojewody - zaznaczyła.

Na Podkarpaciu Państwowy Instytut Geologiczny prowadzi obecnie inwentaryzację osuwisk, na podstawie której tworzona jest mapa terenów, gdzie występuje takie zjawisko. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (4)ZOBACZ WSZYSTKIE

te pieniądze to żart - to nie zaspokoi nawet 5% rzeczywistych potrzeb. Dopóki nie wprowadzi się określonych zasad prewencji (tj m.in., niekarczowania lasów, nieuprawiania ziemi tam gdzie tylko cokolwiek wyrasta) to osuwisk będzie coraz więcej i będą coraz groźniejsze. Więc takie działania rząd może ...sobie wsadzić w wiadome miejsce. Rząd działa jak zwykle, ale w tym wypadku małymi kroczkami niczego się nie zdziała. Tu trzeba dużych i zdecydowanych kroków, inaczej grozi nam erozja gleby na wielką skalę. rozwiń

jacek, 2011-02-10 10:12:59 odpowiedz

Tak jak najbardziej trzeba zabezpieczać osuwiska.

Kombik, 2011-02-09 21:16:25 odpowiedz

Tyle forsy,żeby ukryć WIELOLETNIE zaniedbania?

zagubiony, 2011-02-09 20:26:31 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU