PARTNER PORTALU
  • BGK

112 mln na subregion

  • RadomNews.pl    24 lutego 2011 - 20:14

Na inwestycje w subregionie radomskim samorząd województwa mazowieckiego zaplanował w tym roku ponad 112 mln zł. Najwięcej środków - 59,6 mln zł zaplanowano na transport i łączność.
Na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego przeznaczono łącznie 22,2 mln zł. Na melioracje wodne zarezerwowano natomiast 21,6 mln zł, a na ochronę zdrowia – 5,5 mln zł.

Budżet Mazowsza wyniesie 3,1 mld zł, z czego 1,133 mld zł zostanie przeznaczonych na inwestycje. Niestety, w dalszym ciągu największą pozycją będzie tzw. "janosikowe", które pochłonie 628 mln zł, czyli aż 40 procent planowanych dochodów podatkowych regionu.

– Pomimo tej trudnej sytuacji samorządowi województwa udało się wygospodarować środki na inwestycje we wszystkich subregionach Mazowsza. Naszym priorytetem jest bowiem kontynuacja działań zmierzających do wyrównywania szans i poziomu życia w regionie. Na ziemi radomskiej inwestujemy w tym roku przede wszystkim w budowę dróg i poszerzanie oferty kulturalnej – powiedział podczas konferencji prasowej Leszek Ruszczyk, Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego.

Największą planowaną w subregionie radomskim inwestycją drogową będzie rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 732 relacji Stary Gózd – Przytyk. Na jej realizację zarezerwowano kwotę blisko 28,5 mln zł. Projekt ten decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego znalazł się na liście projektów kluczowych i jest dofinansowany z Unii Europejskiej. Jego całkowita wartość wynosi ponad 55 mln zł. Wśród inwestycji drogowych na uwagę zasługuje również budowa mostu na Wiśle w Kamieniu, który powstanie dzięki współpracy Samorządów Mazowsza i Lubelszczyzny. Na realizację tego zadania w budżecie województwa mazowieckiego zarezerwowano w tym roku 10 mln zł.

Ciekawą, a jednocześnie największą inwestycją kulturalną będzie utworzenie trasy turystycznej w radomskim skansenie w ramach projektu „Zdarzyło się kiedyś nad wodą”. Projekt ten jest dofinansowany z funduszy Unii Europejskiej, a jego łączna wartość wyniesie ponad 24,8 mln zł. Przy udziale funduszy unijnych swój projekt zrealizuje także Muzeum im. Jacka Malczewskiego „Jan Kochanowski inspiracją kulturową Mazowsza”. Jego całkowita wartość wyniesie ponad 6,4 mln zł.

Oprócz inwestycji drogowych i kulturalnych realizowanych w tym roku na terenie subregionu radomskiego przeprowadzone będą tu również liczne prace melioracyjne. Jedną z najważniejszych tego typu inwestycji będzie rozbudowa wału na rzece Kamiennej w Woli Pawłowskiej (gmina Solec nad Wisłą). Na ten cel w budżecie województwa zarezerwowano 4,2 mln zł. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.