PARTNER PORTALU
  • BGK

12 mld zł na inwestycje w stolicy

  • PAP/wnp.pl    26 listopada 2009 - 20:41
12 mld zł na inwestycje w stolicy

12 mld zł trafi na inwestycje w stolicy w latach 2009 - 2013 - powiedział w czwartek na konferencji prasowej wiceprezydent Warszawy Jarosław Kochaniak.
Do największych przedsięwzięć zaliczył m.in. budowę centralnego odcinka drugiej linii metra. "Jest to projekt na kwotę 3,1 mld zł, z czego blisko 3 mld zł ma być pokryte ze środków Unii Europejskiej" - powiedział.

Program inwestycyjny stolicy na najbliższe lata obejmuje również modernizację oczyszczalni "Czajka" na kwotę 6 mld zł. Dofinansowanie z UE ma wynieść dla tego projektu 2 mld zł. Inne duże projekty to budowa Mostu Północnego na kwotę blisko 1 mld zł oraz przedsięwzięcia drogowe.

- Realizujemy największe w historii miasta inwestycje w zakresie transportu publicznego. Chodzi m.in. o zakup ponad 600 nowych autobusów - podkreślił Kochaniak.

- Nie zapominamy o inwestycjach uzupełniających, bez których atrakcyjność kraju, czy miasta nie jest możliwa. Są to inwestycje prorozwojowe, chociażby w obszar kultury - dodał. W tym roku umowy podpisane na tego typu inwestycje opiewają na kwotę ponad 280 mln zł. Sześć lat temu rocznie z budżetu miasta na te cele przeznaczano kilkaset tysięcy złotych.

Kochaniak ocenił, że Warszawa stwarza coraz lepsze możliwości prowadzenia działalności gospodarczej. "1/4 nowotworzonych firm w Polsce jest rejestrowana w Warszawie, a blisko 1/3 wszystkich inwestorów zagranicznych, którzy ulokowali swoje przedsięwzięcia na terenie naszego kraju, zdecydowała się to zrobić w Warszawie" - podkreślił.

- Jesteśmy zdeterminowani do tego, by stworzyć z Warszawy centrum nie tylko kraju, ale regionu. Jesteśmy na dobrej drodze, aby można było powiedzieć, iż Warszawa odbudowuje swoją pozycję i zyskuje tak bardzo potrzebną wiarygodność na arenie międzynarodowej - zaznaczył. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.