PARTNER PORTALU
  • BGK

12 mln zł na zabezpieczenie toruńskiej hali

  • PAP    6 sierpnia 2012 - 20:45
12 mln zł na zabezpieczenie toruńskiej hali

Blisko 12 mln zł będą kosztować prace zabezpieczające halę sportowo-widowiskową w Toruniu. Jej budowę przerwano w związku z upadłością głównego wykonawcy - konsorcjum firm Hydrobudowy i PBG. Chodzi o zabezpieczenie hali przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych.
Miasto powierzyło roboty w trybie zamówienia z wolnej ręki firmie Wiesław Szczepkowski OMIS s.c. z Ostrołęki, która jako podwykonawca zajmowała się konstrukcjami stalowymi tej hali. Prace mają być wykonane do końca listopada.

W ramach umowy powinny zostaną zrealizowane: konstrukcja stalowa dachu areny głównej, konstrukcje żelbetonowe areny głównej i sali treningowej, zadaszenie hali i części administracyjno-hotelowej. Powinien też zostać dokończony montaż prefabrykatów wewnątrz obiektu.

Przed miesiącem władze Torunia, w związku z ogłoszeniem upadłości realizujących inwestycję firm Hydrobudowy (lider konsorcjum) i PBG, odstąpiły od umowy wykonania zadania "z przyczyn zależnych od wykonawcy". Wskazano, że narastające od początku roku opóźnienia na budowie sięgnęły około pół roku, a gdy pojawiły się kłopoty konsorcjum z płynnością finansową z budowy zeszła część podwykonawców i inwestycja prawie została wstrzymana.

Urzędnicy przygotowują się do wyłonienia generalnego wykonawcy i liczą, że procedury przetargowe skończą się jesienią. Do zrealizowania pozostaną prace wykończeniowe i elewacje zewnętrzne.

Budowa wielofunkcyjnej hali rozpoczęła się w kwietniu 2011 r. i powinna być ukończona w br. Inwestycja miała kosztować prawie 122 mln zł.

Zgodnie z projektem w hali mają zostać zbudowane m.in. 6-torowa bieżnia okrężnej o długości 200 metrów, 8-torowa bieżnia do biegów krótkich, rozbiegi do skoku w dal i trójskoku, skoku o tyczce i wzwyż oraz rzutnia do pchnięcia kulą. Bieżnię będzie oddzielał od trybun dwumetrowy pas bezpieczeństwa. Możliwe będą też zawody w grach zespołowych. W obiekcie znajdą się również m.in. sala treningowa, która umożliwia grę w piłkę ręczną, siatkówkę, koszykówkę i tenisa.

W czasie zawodów lekkoatletycznych w hali będzie mogło zasiąść 5200 osób, a podczas gier zespołowych, dzięki dodatkowym trybunom rozsuwanym, zmieści się 6250 kibiców. Widowiska będzie mogło obejrzeć o 3 tys. widzów więcej.

Hala ma liczyć 162 metry długości, 97 m szerokości i 20 m wysokości, a kubatura części naziemnej wyniesie 253 tys. m sześc.

W czerwcu sąd ogłosił upadłość układową Hydrobudowy oraz PBG. Spółki podały, że bezpośrednią przyczyną decyzji były m.in. przeciągające się rozmowy z bankami na temat finansowania grupy - kredytu pomostowego zapewniającego finansowanie do czasu pozyskania środków z emisji obligacji zamiennych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.