PARTNER PORTALU
  • BGK

130 mln zł na zmiany w spółdzielczości

  • PAP    1 sierpnia 2012 - 13:01
130 mln zł na zmiany w spółdzielczości

PSL złożyło w Sejmie projekt ustawy Prawo spółdzielcze. Projekt zmniejsza z 10 do 5 liczbę osób, które mogą utworzyć spółdzielnię oraz przewiduje zwolnienie z podatku niektórych dochodów spółdzielni.
Koszt ustawy dla budżetu PSL wylicza na 130 mln zł. „Uważamy za bardzo istotne, aby nowe Prawo spółdzielcze normowało takie zasady, jak wolność zrzeszania się, regulowało kompetencje organów przedstawicielskich, ale również, aby przywracało więź członków ze spółdzielnią” – powiedział na środowej konferencji prasowej w Sejmie Eugeniusz Grzeszczak (PSL).

Ludowcy przypominają, że ONZ proklamowało rok 2012 Międzynarodowym Rokiem Spółdzielczości. Tym bardziej zasadnym byłoby zatem – przekonuje PSL – przyjąć nową ustawę Prawo spółdzielcze, skoro w Polsce podstawę prawną działania spółdzielni stanowi nadal ustawa z września 1982 roku (nowelizowana ponad 30 razy).

Projekt PSL definiuje spółdzielnię jako dobrowolne zrzeszenie 5 osób (obecnie jest to 10 osób). W projekcie zapisano też zmiany w ustawach podatkowych – PSL tłumaczy, że mają one zapobiec wielokrotnemu opodatkowywaniu obrotów spółdzielni z jej członkami.

Ludowcy chcą m.in. zapisać w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, że „wolne od podatku są dochody spółdzielni uzyskane z transakcji spółdzielni z ich członkami, a także dochody pochodzące z transakcji z osobami trzecimi, jeśli zgodnie ze statutem nie podlegają one podziałowi między członków”.

Projekt reguluje także kompetencje organów spółdzielni, zawiera m.in. zapisy o obligatoryjnej przynależności do Krajowej Rady Spółdzielczej. Projekt zakłada również lustrację spółdzielni, której celem byłaby kontrola gospodarności i rzetelności realizacji przedsięwzięć. „Mocujemy lustrację na nieco wyższym poziomie, bo konieczność poddawania się lustracji przez spółdzielnię zapisujemy w ustawie” – podkreślił Grzeszczak.

Spółdzielnia byłaby zobowiązana poddać się takiej lustracji raz na 3 lata. Jeśli tego nie zrobi, lustrację (na koszt tej spółdzielni) przeprowadzałby związek rewizyjny, w którym jest ona zrzeszona lub Krajowa Rada Spółdzielcza.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.