PARTNER PORTALU
  • BGK

143 mln dla zachodniopomorskich przedsiębiorców z inicjatywy JESSICA

  • AT    25 stycznia 2012 - 09:28
143 mln dla zachodniopomorskich przedsiębiorców  z inicjatywy JESSICA

Fundusz rozwoju obszarów miejskich w ramach inicjatywy JESSICA zarządzany jest w województwie zachodniopomorskim przez dwa banki: Bank Zachodni WBK oraz Bank Ochrony Środowiska. Wybrani operatorzy zainwestują w regionie łącznie 143 mln zł w ciągu najbliższych kilku lat.
Zachodniopomorskie jest jednym z pierwszych polskich regionów, w którym powstał fundusz rozwoju obszarów miejskich w ramach inicjatywy JESSICA. Fundusz zarządzany jest w województwie zachodniopomorskim (zabierz głos/oceń marszałka) przez dwa banki: Bank Zachodni WBK udziela pożyczek na terenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitarnego natomiast Bank Ochrony Środowiska w pozostałej części województwa.

Środki z Inicjatywy JESSICA, będą współfinansowały miejskie projekty rewitalizacyjne w formie długoterminowych preferencyjnych pożyczek JESSICA - o niższym, niż w warunkach rynkowych oprocentowaniu. Zachodniopomorscy przedsiębiorcy już od lutego br.  mogą skorzystać z bezpłatnych szkoleń na temat jak skutecznie pozyskać i rozliczyć środki w ramach inicjatywy JESSICA. Szkolenia potrwają do końca 2012 roku.

- BOŚ Bank jako jedyny z polskich instytucji finansowych zaangażował się w projekty Jessica aż w trzech regionach. Z jednej strony oznacza to dla nas mnóstwo pracy i nakładów. Z drugiej zaś - zdobywamy doświadczenia, które będą bardzo przydatne w przyszłości. W woj. zachodniopomorskim obok 65 mln zł z programu JESSICA angażujemy własne 100 mln zł na kredyty uzupełniające, w woj. pomorskim do 68 mln zł, dokładamy 100 mln, a w woj. śląskim do 251 mln zł, aż 375 mln zł - mówi Krzysztof Telega, wiceprezes Banku Ochrony Środowiska.

Na sukces Inicjatywy Jessica musi złożyć się kilka elementów. Jak podkreśla Telega, najważniejsze jest zaangażowanie prywatnych przedsiębiorców. I tu istotna jest rola banku, który zainteresowanym firmom stara się pomagać w szerokim zakresie. To jednak nie wszystko.

- Kluczowe jest też oczywiście nastawienie władz lokalnych. Wszyscy zaangażowani w projekt muszą mieć  przekonanie, że wspólnie robią dobry interes - dodaje Telega.

- Dzięki JESSICE można uzyskać finansowanie do 75 proc. kosztów kwalifikowanych projektu, a okres spłaty wynosi nawet 20 lat, z możliwością uzyskania karencji w spłacie kapitału. To preferencyjne warunki, dlatego liczymy na duże zainteresowanie programem i już dziś zapraszamy na szkolenia jak skutecznie pozyskać pieniądze – dodaje Andrzej Najda prezes 4x4 Biznes.

Jessica to skrót od Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas, co oznacza wspólne europejskie wsparcie na rzecz trwałych inwestycji w obszarach miejskich. Nabór wniosków będzie prowadzony do czasu wyczerpania puli przeznaczonej na wsparcie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.